1. şu an türkiye'nin eğitim sisteminin ne kadar acı olduğunu görmek isterseniz ziyaret etmenizi tavsiye ettiğim yerler. sen iyi puanlarla yerleşmişsin, 4 yıl sonra ilk 10.000'e gireceğin garanti, öyleyse neden bu kurumlar hala çocukları oyalıyor? bu insanları bilimsel olarak yetiştirsene kardeşim. şahsen ben fiziğe ilgi duyuyordum, lise düzeyinden daha üst seviyede öğrenmek istiyordum. peki, pek sevgili hocamız ne yaptı? elime tutuşturduğu olimpiyat kitaplarıyla beni postaladı. orada yapamadığım ya da anlayamadığım şeylerde de yardımcı olmadı. laboratuvar konusuna gelirsek (burada gözlerim dolar) gitme sayımız bir elin parmaklarını geçmez. basit birkaç deneyle geçiştirdiler bizi. suya sodyum atmak, yaprağın enine kesitini incelemek( çoğu mikroskop kullanılamaz haldeydi), bir kere stroboskop deneyi... gördüğünüz üzere bu benim gittiğim fen lisesinin acınası hali... her şeyi geçtim bir de fantastik amblemleri olmasa.. sanırsın nasa ama içerisi çok çok farklı.
 2. ygs lys'ye en iyi ihtimalle olimpiyatlara hazırlayan liselerdir. ilk adımda meslek lisesine gidenler küçümsenir. herkes son derece egoisttir ve bencildir. ilkokuldan beri bulunduğun pek çok ortamda yıldız senken, hep okul birincisiyken burada işler değişir tabi. öğrenci kitlesinin çoğunluğu akıllı olmasa bile en azından zeki kimselerden oluşur.
  eklemeden geçemeyeceğim bir diğer nokta ise herkesin farklı farklı kişiliklere sahip olmasıdır. e bütün insanlar böyledir diyecek olursanız buradakiler ozgunluklerini daha erken yasta belli ediyorlar. diğer liselerde, genelleme yapıyorum dikkate almak zorunda değilsiniz, sürü psikolojisi çok daha yaygin goruluyor, bütün ergenler tıpatıp aynı işte.
  sınavlara hazırlanıp bir fen lisesine girmeyi düşünen kardeşlerim burayı okuyorsa çalışın ve kazanın. ama girdiğinizde çoğunluğun çok çalışmadığını göreceksiniz. su an öğretmenlerinizin sizi çalışmaya teşvik etmek için söylediği pek çok şey abartı. bence okuması kazanmasından daha zor.
  iyi bir universiteye giden bir yoldur benim için sadece.
 3. içi boşaltılmış bir başka kurum, artık bize heryer fen lisesi modunda milli eğitim
 4. emek emek çalışıp kazandığım, biraz da ders çalışmayı sevdiğim için daha rahat yerleştiğim kurumdur. ne var ki dersleri severek girdiğim kurumdan iğrenerek mezun olmama ramak kaldı. gerek öğretmenleriyle gerek idaresiyle hatta bırak teker teker saymayı, genelleme yaparak baktığımda içinde barındırdığı bütün insanlarla üzerimdeki emeklerini reddetmek haddim değil. gerçekten. beni günleri sayar hale getirdikleri için, çevremde ne kadar değişik tipte insanlar olabileceğini gösterdikleri için ve insanlardan iğrendirdikleri için hepsinin bende yeri ayrı.

  homofobiği mi dersin, okuduğum kitaba laf söyleyeni mi? yazılını tekrar okusam 40'tan yüksek not alamazsın diyerek sınıfta öğrencisini aşağılayan öğretmen, arkadaşlarını aldığı puanla ezmeye çalışan öğrenci... eklemeyi unuttum, dersi yarıda bırakıp siyasete girenleri de içerisinde barındırıyor. yani ne ararsanız var.

  yalnızca biliyorum ki, buradakinden kurtulmak için yine ders çalışmam gerekiyor. fakat kendimi kurtarmak için gideceğim yer yine böyle tip tip insanları barındırıyor. ne yapmam gerektiğini bilmediğim, bana bunun dışında her şeyi öğretmeye çalışan bir kurumda okuyorum, evet.

  ayrıca bu kurum beni mezun etmek için üç ayda bir (o da haftalarca gecikiyor tabii) aldığım bursluluk paramdan bir kısmını feda etmemi istedi. vereceğim parayla çok daha iyi şeyler yapabilirim, bu yüzden sessizce oturup kendi kendimi mezun edeceğim günü bekliyorum.
 5. ortam bakımından on numara, öğrencide iş olmazsa ders bakımından berbat olan yerler. son 10 da 8 kişi vardı bizim sınıftan. 8 kişiden bi kaçı ygs de ilk 30 a girdi okulda(34 tıp). yerleşen sayısını söylemek istemiyorum. bi daha derlerse orda dur derim, ulan bitireli kaç yıl oldu hala türev integral bilmiyorum. neyse her kim ordaysa tadını çıkarsın. usain boltun ivme zaman grafiğini çizmeye çalışmak her babayiğidin harcı değil.^:swh^ yukarıya doğru çizgi çekmişti hıyar çiziyorum diye. tıp okuyo şimdi kendisi.

  çok garip hocalar vardır. olm orası hayata hazırlıyor. bizde ders eksik kaldı ama napak kısmet. özletti kendini şerefsiz. son olarak
  alçak v.a. alçakoğlialçak
 6. 3 yıl okudum, sonradan eşit ağırlıkçı olduğum için başka okula geçtim. bu eski okulum üzerinden gidecek olursam bizim dönemimizde sbs ile girmiştik ve genel olarak kaliteli bir öğrenci topluluğu vardı. daha sonra sbs'yi değiştirdiler ve ondan sonra da teog'la gelenler oldu. bu değişen sınav sisteminden sonra öğrencilerde bariz bir kalitesizlik oluştu ve öğretmenler de bunu bize söylemekten hiç çekinmedi.

  gözümde kalitesi bozultulan başka bir kurum dahadır bu yüzden (devlet) fen liseleri.