fernando pessoa

Kimdir?

fernando pessoa (d. 13 haziran 1888 - ö. 30 kasım 1935) portekizli şair, ressam.

lizbon'da doğdu. beş yaşındayken, müzik eleştirmeni olan babasını kaybetti. annesi, portekiz'in durban konsolosuyla yeniden evlenince yerleştikleri güney afrika'da (1896) tam bir ingiliz eğitimi gördü. 1905'te geri döndüğü lizbon'da yaşamının sonuna kadar kaldı. geçimini, ingilizce ve fransızca iş mektupları yazarak kazandı ve yalnız yaşadı.

portekiz modernizminin öncülerinden olan pessoa, milton, shelley, keats, poe, byron, whitman, shakespeare, baudelaire'den etkilenmiş ve ilk şiirlerini, ingilizce olarak, 1905-1908 yılları arasında yazmıştır. 1912'de, ilk şiirlerini "portekiz 'rönesans' " hareketinin yayın organı a aguia dergisinde yayımladığında, simgeci şiirin ve "saudosismo"nun (geçmişe özlem) etkisi altındaydı. aynı yıllarda, düzyazı metinler (fausto, epithalamium, o marinheiro, na floresta do alheamento, vd.), eleştiri ve denemeler yazdı. 1913'te, fütürist harekette yer aldı ve sá-carneiro ile birlikte portekiz öncü edebiyatını başlatarak, "paulismo" akımını yarattı. 1914 yılında, her şeyi, olabilecek bütün tarzlarda hissetmek için, kendi içinde gücül olarak bulunan farklı yazar kimliklerini aralarında diyaloğa sokarak, onlara yazı aracılığıyla kurmaca bir gerçeklik kazandırdı. pessoa'nın farklı yazar kimliklerinin yansıması olan bu kökteş şair ve yazarlar alberto caeiro, alvaro de campos, ricardo reis, bernardo soares ve fernando pessoa'nın kendisidir. pessoa'nın kendi şiirleri ve kökteş şairleri aracılığıyla yarattığı şiirler orpheu, portugal futurista, contemporanea, atena gibi ancak birkaç sayı çıkan dergilerde yayımlandı. "vatanım portekiz dilidir" diyen pessoa ölümünden bir yıl önce, portekiz tarihinin okültist ve simgeci bir yorumu olan "mensagem" adlı şiiri yazdı ve ulusal propaganda sekreterliği'nin açtığı yarışmada ödül aldı.

fernando pessoa 30 kasım 1935'te, 47 yaşında, lizbon'da karaciğer hastalığından öldüğünde pek az tanınıyordu. sağlığında yayımlanan dört kitabından üçü ingilizce'dir: 35 sonnets (1918), english poems i-ii ve english poems iii (1921). portekizce kitap olarak yayımlanan tek eseri mensagem'dir (1934). dergilerde kalmış birçok şiir, deneme vb. yazıları vardır. ardında bıraktığı elyazması fragman sayısı 25-27 bin arasındadır.

bütün eserleri 1942'de yayımlanmaya başlanmış ve 26 cilde ulaşmıştır.

(vikipedi)


 1. "insan, ilginç ya da yararlı ne anlatabilir? başımıza gelmiş olan şeyler, ya herkesin başına gelmiş ya da yalnızca bizim başımıza gelmiştir; ilk durumda bayatlamıştır, ikinci durumda da bizden başkası anlayamaz onları."
 2. "motorlu araçları olan zenginler.
  bilinmeyen(tanrı) evrenin varlık nedenidir; sebep değildir.
  -sebep- ile -varlık nedeni- arasındaki fark.
  sebep bir fenomenin onun aracılığı ile olduğu, onsuz olamadığıdır. ama eğer o sebep fenomen olursa.
  bir fenomen varlık- nedeni aracılığı ile var olur( ve onun sebebidir) ; eğer fenomen yoksa bu varlık olmama-nedenidir, ama ortada sebep yoktur."

  sözlerinin sağlamasını yaparken beni yormuş yazar.
  (bkz: multiple personality syndrome) yoruculuğu ile yarışır.