1. çok uzun bir süre tıp dünyasının varlığını kabul etmediği ama alternatif tıp yöntemlerinin yayılmasıyla birlikte, bir nebze daha kabul gören, kaslarda uzun süre devam eden ve vücutta git gide yaygın ağrılara sebep olabilen bir romatizma türü.

  fibromiyalji hastalığı ilerlediği takdirde bazı hastalarda ağrılar gittikçe artar ve kişi artık ayağa kalkamaz hale gelir. bazen de yumuşak doku romatizması veya kas romatizması olarak bilinir. ancak hastalığın tam olarak neden meydana geldiği bilinmemektedir ve tam olarak da bir tedavisi yoktur. fibromiyalji hastalığı hem kadında hem de erkeklerde görülebilen bir hastalıktır. özellikle kadınlarda 25-55 yaş aralığında görülür.

  belirtileri arasında
  -boyun, bel, kol, bacak, diz ve ellerde ağrı
  -güçsüzlük, bitkinlik, enerjisizlik
  -sabah yorgunluğu ve tutukluğu.
  -uyuşma, karıncalanma ve keçelenmeler
  -kas ve kemiklerde uzun süreli şiddetli ağrılar
  -kabızlık, gaz, bağırsak spazmları, şişkinlik
  -ağrılı ve sık idrara çıkma
  -hava açlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı
  -depresyon ve bunaltı hali
  -baş ağrısı

  tanım bitti. gelelim kişisel tecrübelerime. bu meret öyle bir şey ki, 8-9 saat uyku uyusam bile bütün gece dayak yemiş gibi uyanıyorum. eklem ağrılarım ancak öğleden sonra 3-4 gibi hafifliyor. sonra gece yatmaya yakın yine başlıyor. çözümü düzenli spor diyorlar ama bende bana mısın demedi. nörolog, beyin cerrahı, ortopedist, fizik tedaviciler, dahileyiciler, psikologlar, psikiyatrlar, alternatif tıp uzmanları, akupunktur, manuel tedaviciler, hacamat, şişe çektirmek aktardan alınan her türlü çöp yaprak kök ot bok suyunu denedim.

  stres en büyük tetikçisi diyorlar, haklılar. stresli olduğum dönemlerde ağrılar daha kötü oluyor. ama bu devirde stresten ne kadar uzak durabiliyoruz? ve bir de nemden uzaklaşınca biraz daha rahat ediyorum. anladığım kadarıyla benim için çözümü sıcak ve kuru bir ıssız bir adada, dünyadan ve insanlardan uzak, kedilerimle birlikte, hiç çalışmadan, her gün masaj yaptırarak yaşamak. (bkz: youser'ların hayalleri)