• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.86)
fight club - david fincher
oregon üniversitesinde yüksek lisansını yapan chuck palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen fight club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. bu toplantılar esnasında marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. jack'in ve marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı tyler durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. içilen birkaç biranın ardından park yerinde tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. aralarında başlayan bu kavga jack'in hayatını değiştirecektir. bir süre sonra jack tyler'ın yanına taşınır. tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve tyler durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.


 1. !---- spoiler ----!

  dövüş kulübünün ilk kuralı: dövüş kulübü hakkında konuşmamaktır.

  !---- spoiler ----!
 2. filmde araya sıkıştırılan penis olayı daha önce ingmar bergmanın persona adlı eserinde de görülmüştür. ama bir fark var. personada ki penis kalkık durumdayken burda inik durumdaydı. acaba fincher bergmanın önünde saygıyla eğildiğini falan mı anlatmaya çalışıyordu diye sorası geliyor insanın.
  kahve
 3. efendiler..
  bu filme özenip kavga etmeyin. bu filme özenip böyle filmler de yapmayın, bu kadar güzelini yapamazsınız. fakat rica ederim bu filmi izlemeden ölmeyin.
 4. rivayete göre-sanırım gerçekte yaşanmış- filmin yeni çıktığı zamanlarda adamın biri filmin internet sitesinde gördüğü baskılı tişörtlerden sipariş vermek istemiş.ödeme işlemlerini yapacağı sırada ekrana bir mesaj gelmiş ve şu şekilde bir yazıyla karşılaşmış: " bu site tamamiyle bir hayal ürünüdür.filmi tekrar izlemenizi tavsiye ederiz.siteden sipariş verme fikrinizden dolayı filmden hiçbirşey anlamadığınızı düşünüyoruz".geleceği görmüşler, günümüzde her yer fight club tişörtü dolu*.herşey kapitalizmin oyuncağı olmaya mahkum.
 5. !---- spoiler ----!

  -sahip olduğunu düşündüğün şeyler aslında sana sahip olanlardır!..

  -sadece her şeyi kaybettikten sonra özgür kalabilirsin!..

  -ümidin yokolması özgürlüktür!..

  ''sizler işiniz değilsiniz!
  sizler paranız kadar değilsiniz!
  sizler bindiğiniz araba değilsiniz!
  sizler kredi kartlarınızın limiti değilsiniz!
  sizler iç çamaşırı değilsiniz!
  sizler dünyanın şarkı söyleyip danseden pisliklerisiniz!''

  !---- spoiler ----!
 6. david fincher'ın kişilik bozukluğu meselesine bambaşka bir soluk getirdiği nadide baş yapıt. ölmeden önce kesnlikle izlenmesi gereken filmlerdendir.
 7. herkes farklıdır özeldir kavramını yıkamamı sağlamıştır.

  !---- spoiler ----!

  bizler dünyanın şarkı söyleyen, dans eden pislikleriyiz.
  masal anlatmayalım, hepimiz aynı bokun lacivertiyiz.

  !---- spoiler ----!
 8. özlem duyulan filmdir. hasret gidermek isteyenleri mr. robot izlemeye davet ediyorum, zira meseleyi fight club'ın bıraktığı yerden devralmıştır.
 9. ünlü birkaç oyuncunun bir araya toplanmasından ibaret olmayan çalışma. başarılı bir konu, üzerine yazılmış harika bir senaryo..

  bunlar, yönetmenin çekim başarısı ile birleştiğinde, kült bir film ortaya çıkmış.

  belirli aralıklarla tekrar seyrettiğim, her defasında yeni bir şeyi keşfettiğim bu yapıt gerçekten gördüğü saygıyı hak ediyor.
  bori
 10. sistem eleştirisinin, "sahip olduklarımız bize sahip oluyor" bilincinin yanında; bir örgütün, belli bir amaç için bir araya gelmiş insanların ne derece kontrolden çıkabileceğini göstermesiyle de ürkütücü bir filmdir.