• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.86)
fight club - david fincher
oregon üniversitesinde yüksek lisansını yapan chuck palanhiuk'un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu alan romanından yola çıkılarak çekilen fight club'da filmi anlatan, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. bu toplantılar esnasında marla'yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. jack'in ve marla'nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. jack'ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. bir yolculuk sonrası evinin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı tyler durden olmasıda adeta bunun bir kanıtıdır. içilen birkaç biranın ardından park yerinde tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. aralarında başlayan bu kavga jack'in hayatını değiştirecektir. bir süre sonra jack tyler'ın yanına taşınır. tyler'ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve tyler durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun mesihi haline gelir.


 1. herkes farklıdır özeldir kavramını yıkamamı sağlamıştır.

  !---- spoiler ----!

  bizler dünyanın şarkı söyleyen, dans eden pislikleriyiz.
  masal anlatmayalım, hepimiz aynı bokun lacivertiyiz.

  !---- spoiler ----!
 2. bana hep kitabının, düzenlenip yükseltilmiş versiyonu gibi gelen filmdir. sadece film'in en büyük sorusunu verdiği mesajı, mesajında ki asıl hedefi üzerinden yaymaya çalışmasıdır. hakkında milyonlarca bilgi internette bulunabilir. hatta fan'larının hazırladığı, devam senaryolarını watttpad uygulamasında bile bulabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  david fincher'ın anlatıcının, tyler ile olan bağları koptukça, ilk başlarda hikaye hep gündüz vaktinde devam ederken, daha sonra gece'den hiç çıkmaması, the dust brothers'ın müziklerinin buna göre gittikçe karanlık bir temaya bürünmesi güzel bir detaydı. fincher aynısını yine se7en'da da yapmıştı.

  !---- spoiler ----!
 3. sayısız defa izlediğim film ve kitaptan cevirmesi en başarılı filmlerden biridir. ayrica (bkz: chuck palahnuik) .

  sahip oldukların, sonunda sana sahip oluyor.
 4. rivayete göre-sanırım gerçekte yaşanmış- filmin yeni çıktığı zamanlarda adamın biri filmin internet sitesinde gördüğü baskılı tişörtlerden sipariş vermek istemiş.ödeme işlemlerini yapacağı sırada ekrana bir mesaj gelmiş ve şu şekilde bir yazıyla karşılaşmış: " bu site tamamiyle bir hayal ürünüdür.filmi tekrar izlemenizi tavsiye ederiz.siteden sipariş verme fikrinizden dolayı filmden hiçbirşey anlamadığınızı düşünüyoruz".geleceği görmüşler, günümüzde her yer fight club tişörtü dolu*.herşey kapitalizmin oyuncağı olmaya mahkum.
 5. !---- spoiler ----!

  ihtiyacımız olmayan şeyler almak için nefret ettiğimiz işlerde çalışıyoruz.

  tyler durden

  !---- spoiler ----!