• youreads puanı (0.00)


  1. Rakesh Sharma'nın yönetmenliğini yaptığı belgesel, 27 Şubat 2002'de 58 hindu'nun bir tren vagonunda canlı olarak yakıldığı godhra tren yakma olayına yanıt olarak ortaya çıkan gujarat ayaklanmasını anlatıyor. belgeseli henüz izlemedim. fakat aradan geçen bu kadar yıldan sonra, bazı olayların nasıl evrimleştiğini görmek için iyi bir başlangıç noktası olabilir. mesela Narendra Modihas o dönem müslümanlara ait mülklerin listesini göstericilere sızdırmakla suçlanmış, Lalu Prasad Yadav ise (dönemin demiryolları bakanı, o dönem ve sonrasında kendi ailesi de -eşi, oğlu, kızı vs- devletin bazı kademelerinde aynı zamanda. modihas'ın 2014 de başbakan seçilmesinin hemen öncesinde uzun ve karışık yolsuzluk-rüşvet iddialarına karışıyor adı) bu sızdırmayı, narendra modihas'ın göstericileri arka planda yönettiğinin kanıtı olarak sunmuş ama ardı gelmemiş. modihas hâlâ bugün başbakanlık görevinde. kendi tarafını henüz bilmiyorum belgeselin. belki buraya ikinci bir giri gelir, belki gelmez.

    ayrıca yapım, bangkok'da uluslararası film festivalinde en iyi belgesel ödülünü almış, yönetmen ise berlin uluslararası film festivalinde, netpac ödülünü almış. ayrıntılı bilgi için imdb.

    Edit: ha bu arada ek bilgi;

    Final solution aslında nazi'lerin yahudi soykırımı için kullandığı terimlerden biri(*:Endlösung der Judenfrage). Daha önce sibirya'ya sürgün etmek, kısırlaştırmak, yakmak gibi seçenekleri düşünmüş ve denemişler ama en sonunda en az masraflı olanını yani gaz odasını kullanmışlar (hangi gaz hatırlamıyorum). Bunun hakkında bbc 2005 yılında Auschwitz: The Nazis and 'The Final Solution' isimli bir belgesel serisi yapıyor.