fitness - youreads 1. fitness kelimesi ingilizce kökenli bir kelimedir. bu kelime 1500 lü yıllarda "beklenmedik saldırı" anlamında kullanılmış, aynı yüzyılın sonlarına doğru "uygun,elverişli" anlamında kullanılmaya başlanmıştır. bugünkü kullanılan anlamı ise; "bir şeyin başka birşeye uygun olması, hazır olması, elverişli olmalı" .. türkçeye ise "zindelik" anlamında çevrilmiştir.

  fitnessın belli başlı öğeleri vardır;
  kassal kuvvet
  kardiyovasküler dayanıklılık
  güç
  hız
  koordinasyon
  denge
  esneklik

  bu değerlerin bir kısmı veya tamamı kişilerin fitness derecesini ölçmek için kullanılır. düzenli egzersiz yaptığı için yüksek değerlere sahip olanlar daha fittir, daha yüksek değerlere sahip olanlar ise profesyonel sporculardır. yaşamınızı daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha az riskle, daha korunaklı sürdürebilmek için en azından sıradan insanların ortalama fitness değerlerinde olmanızda yarar var. ne diyor hipokrat : "her bir bireye ne fazla ne de eksik, fakat doğru miktarda gıda ve egzersiz sunabilseydik, sağlığın en emin yolunu bulmuş olurduk."

  bu başlıkta fitness egzersiz videoları (squat videosu gibi) yüklenirse veya öneriler dile getirilirse çok memnun olurum.
 2. spor ve beslenme ile ilgili kapsamı çok geniş bir ifade. yaygın olarak spor salonlarında yapılan aktiviteleri ifade etmek için kullanılmaktadır. temel ihtiyaçlarını karşılayabilen herkesi ilgilendirdiği için, henüz türkiye’de olmasa da, dünyada çok büyük bir sektördür. büyük paraların döndüğü bu pazarda bilgi kirliliği de inanılmaz derecede yüksektir. mesleklerinde uzman kişilerin, çoğunluğu kulaktan dolma bilgilere sahip sözde fitness hocalarının ellerinde pelüş oyuncaklara dönmesi hayata dair iç burkan detaylardandır.

  çok etkili bir antidepresandır, insanı mutlu eder. depresyon hastalarına şiddetle önerilmekte, hatta bazen tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. bu özelliğinden olsa gerek, bağımlılık da yapar. Eğer bağımlısı olmuşsanız, sporsuz geçen 3 gün başlı başına mutsuzluk sebebi olabilmektedir.

  genel olarak verimliliği arttırır. Zamanı verimli kullanır, hayatı verimli yaşarsınız. haftanın 3 günü toplamda en fazla 4-5 saat ayrılan zaman, geri kalan tüm zamanı 10 kaplan gücünde geçirmenizi sağlar.

  insanın kendini gerçekleştirebilmesi için basit ve etkili bir araçtır. insan, birbirinden bağımsız iki parçadan, kontrol eden bir beyin ve kontrol edilen bir vücuttan oluşmamakta, beyin ve vücut bir bütün olarak insanı insan yapmaktadır. Herhangi bir engel olmadığı halde kasları düzgün çalışmayan bir insanın, kafasının da potansiyelini gerçekleştirerek düzgün çalışması beklenemez. (bkz: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur)

  temelde direnç egzersizleri ve kardiyovasküler çalışmalar olmak üzere ikiye ayrılır. genel olarak direnç egzersizleri kas gelişimi için, kardiyo ise dolaşım sistemine olan yararları için tercih edilir. Doğru bir direnç egzersizi rutini ile kardiyonun faydalarından büyük ölçüde yararlanmak mümkündür.

  kas gelişimi için özetle bileşik hareketlerden oluşan ve düzenli ağırlık arttırımı temeline dayanan bir egzersiz rutini, yeterli protein (her gün yaklaşık olarak, kg cinsinden vücut ağırlığınızın 2 katı kadar gram protein) içeren bir beslenme tarzı ve yeterli dinlenme gerekmektedir. Bilgi kirliliğinde boğulmamak ve düzgün bir kaynakla başlamak isteyenler için: (bkz: starting strength - mark rippetoe)

  düşük yağ oranına (kaslı görünüm) ve genel olarak sağlıklı yaşama giden yol ise neredeyse tamamen doğru beslenmeden geçer.

  Muhtemelen yazdığım her şeyi kapsayan geniş bir özet için: simple science fitness
 3. gri alanların şahındandır. fitness nerede başlar nerede biter belli değildir. tamamen kendi yorumunuzdur. kimisi için yağ oranıdır, kimisi için çıplak boy aynası testidir, kimisi için circuit testtir. ama bence fitness egzersiz rutinine sağduyulu ve pratik yaklaşmaktır.
  elde edemeyeceğiniz değil elde tutabileceğiniz kazançlara^:gains^ odaklanmaktır.
 4. bildiğim ve okuduğum kadarıyla, vücut ağırlığının 2 katı kadar protein almak anlamsız ve zararlı. esasen vücut ağırlığınız kadar almanız gerekiyor. 50 kilo iseniz 50 gr günlük protein yeterlidir. çünkü karbonhidratı kesip proteine yüklenmek size kas olarak dönmeyecektir. bilakis karbonhidratı almadığınız için vücudunuz aldığınız proteini enerjiye dönüştüreceğinden, şişirebileceğiniz bir kasınız da olmayacak.

  not: aksi halde tartışmaya gireceklere ispatlarımla gelirim.