1. aslında hepimiz bir parça içindeyiz; söz konusu kara kış yaklaşırken. sevgili barış manço'nun; "nane limon kabuğu, bir güzel kaynasın...hatmi çiçeği..." diye bize ezberlettiği şarkısının içinden geçiyordu tüm hikaye.. sonra sonra artık öyle bir boyuta geldi ki sadece soğuk algınlığı ve grip tedavisi değil, artık kanser tedavisi de başta olmak üzere pek çok hastalığın tedavisine alternatif bir tedavi yöntemi oldu. ne kadar geçerlidir, değildir..elbet uzmanlık alanımın dışında, sevgili doktor arkadaşlarımız varken burada.

    işin ironik tarafı doğal beslenmeyi bıraktığımız noktalarda yine bitkilere sarılıyoruz. işlenmiş ve makinalaşmış bir sektöre kurban giderken, ciddi bir ticaret kapısı olduğu aşikar. zira bazı kurumuş bitkilerin kilosu gram altın ile yarışıyor. alt tarafı doğalını bırakmadan beslenmek gerekir ama, üst tarafta pişmeye pek meyilli gönüller.
  2. hepimiz içinde falan değiliz. boru gibi bir alandır, şarlatanı boldur. uzmanları da doktorlar değildir. al bu otu iç, al şu kökü ye diye aldıkları 3-5 yüksek lisans dersiyle kendilerini mistik birer modern şaman olarak lanse ederler tv şovlarında. işin aslı böyle değil hakim bey. nasıl mı? bilahare tartışırız.