• youreads puanı (10.00)


 1. "sendikaya üye oldukları, fabrikalarında sendikayı örgütledikleri için, yani anayasal haklarını kullandıkları için işten çıkarıldı flormar işçileri.
  onlar da anayasal değil evrensel olan haklarını kullandılar: direnme haklarını.
  direnen işçileri alkışlamak bile yasaktı fabrikada.
  flormar patronu çirkinleştikçe, işçiler güzelleşti.
  işçilerle geçirdikleri günlerin sonunda sol hd ekibi flormar'ın filmini hazırladı: güzellik direnişte
  bu işçi belgeselinin ilk gösterimi 20 temmuz 2018 cuma günü fabrikanın önünde yapıldı."

  !---- spoiler ----!

  geçen gün direktörümüz burada kapıda bekliyor. dedim ki alp bey; hani şarkılarımıza takılıyorlarmış sanırım. işte üzerine alınıyormuş herhalde. işte bana söylüyorlardır diye. hani ne demelerini bekliyorsunuz? size buradan serenat yapmamızı mı bekliyorsunuz? allah razı olsun mu diyelim? nasıl bir şey bekliyorsunuz bizden?

  !---- spoiler ----!

  flormar direnişi 68. gününde. direniş yalnızca güzelleştirmiyor, güçlendiriyor ve kişinin kendisi ile birlikte direnişi omuz omuza gerçekleştirdikleri dostlarına/yoldaşlarına da güvenini de artırıyor.

  ne mutlu flormar direnişçilerine!
 2. videonun başında ve son bölümüne konulmuş türküde kıymetli usta emin igüs'ün de dediği gibi: "güneşe çevirelim bu karanlık günleri hey güzel!"

  sınıf bilincinin ne kadar önemli olduğunu görmemizi sağlayan bir belgesel olmuş. büyük bir işçi topluluğu siyasi nedenlerle işten atılmış direniyor ve karşılarında çalışmaya devam eden ve korkularından direnişçilere selam dahi veremeyen başka işçiler var. ikinci grup topluluk olamamış, çünkü toplumlaşmak ortak bilinç gerektirir. işçiler birleşin, hiçbir şeyden korkmanıza gerek kalmayacak!