fransa nice kamyon saldırısı - youreads  1. şunun ayırt edilebilmesi lazım. devlet/ devlet politikaları, politika yapıcıları ile halk aynı kavramlar değildir.

    orada insanlar ölüyor, bazı kimseler de "ama fransızlar'da cezayir'de katliam yaptı, emperyalistler zaten, zamanında teröre destek verdi, göz yumdu, ses etmedi, ırak'ta-suriye'de her gün insanlar ölüyor ona niye tepki vermedin, oh oldu vb..." abidik gubidik tepkiler geliştiriyor. orada ölen fransa'nın iç/dış politika mimarları, bu terör durumundan nemalanan ya da dış politika sürecini yönlendiren insanlar değil. hasbelkader o coğrafyada doğmuş ya da orada yaşamayı seçmiş, oranın vatandaşı olmuş, fransa'da olduğu için belki imkanları biraz daha iyi olan, senin, benim gibi insanlar.

    (bkz: insan)

    halkın hiç mi suçu yok? halkın hiç mi tepkisi olmaz? dersen de önce bir boy aynasına bakmanı tavsiye ederim. sen kendi memleketinde yaşanan ve devletin ihmali açık olan onca acının hangisine tepki verdin ya da sana doğrudan etkimese de çevre ülkelerde yaşanan olayların hangisinde devletin dış politikasını değiştirecek mahiyette anlamlı bir tepki verebildin? ya da fransa vatandaşı olsaydın dünyada bu kadar acı verken ben burada belli bir yaşam standartını yürütemem, başımdakilerin bu politiklarına göz yumamam diyecek miydin? türkiye'de diyor musun?

    insanların üzülmesine ya da insani duygularla bir acıya paylaşabilme çabasına, her benzeri olay sonrasında kullanılan kalıplarla bok atma çabası niye, anlayamıyorum . böyle derken cezalandırdığını düşündüğün, çok fena laf soktuğunu düşündüğün kişilere bir şey olmadı gene, merak edersen.