fransızca - youreads

 1. hint avrupa dillerinden, latince tabanlari dillerden (fransizca,italyanca,ispanyolca,portekizce) bir dil.latinceden turerken sesli harfleri franklar genize itmisler, ispanyollar damaga yerlestirmis, portekizliler ise dislere kaydirinca, birbirlerinden bu kadar farklilasmislardir.. oldukca muzikal bir dildir, ancak zamanlara gore cekimleri bir kaliba uyamiyor ne yazikki.. 16 cesit fiil cekim kategorisi var, cogu fiil bu gruplardan birinde (hangisi hangi grupta ezberlemek gerekio), bi de ayrica duzensiz fiiller var, onlarda ayri bir ezber konusu.

  hayvan gibi öğrenmeye çalıştığım dil.

  not:alıntıdır.
 2. telefona indirdirdiğim iki uygulama ile öğrenmeye çalışacağım dil. eğer elle tutulur bir ilerleme kaydedebilirsem buralara tekrar geleceğim.
 3. grameri oturtmak yoğun olmayan bir kurs programıyla ancak yoğun bir bireysel çalışmayla yaklaşık 2-3 ay alıyor. diğer tüm zamanların (bir dolu zaman ve bir dolu çekim var haliyle) bu temel üzerine çok daha kolay eklendiğini fark edeceksiniz.
  bunun dışında fransızca, estetik dili. fonetik üzerinde durmak gerekiyor çünkü dili ne derece iyi kullandığınız %50 bununla da ölçülecek.
  fransız kültür merkezinde başlamıştım eğitimime. hem istanbul hem de izmir'dekini tavsiye ederim.
 4. anadilinde olduğu gibi bir aksana hiçbir dilde sahip olunamayacağı için aksanından korkup vazgeçmek çok saçma. özellikle daha önce başka bir dil öğrenildiyse daha kolay öğreniliyor. kalıpları diğer diller kadar uğraştırıcı bile değil. akılda daha kolay kalıyor. akıcı şekilde konuşmak hayal olsa da metin okuyabilmek büyük bir zevk.
  sezgi
 5. Buralara döneceğim demiştim Eğer ilerleme kaydedersem. Nitekim kaydettim. 2 uygulama indirmiştim telefona biri memrise idi. Ondan baya memnundum ama sonra güncellendi bir sapıttı falan. Duolingo'ya geçtim. Şu an duolingo'nun dediğine göre yüzde 21 akıcı fransızca konuşma yetisine sahibim. Ben de baya iyi olduğumu düşünüyorum. Üstelik 1 sene ara vermek zorunda kalmıştım yoğunluktan dolayı, buna rağmen geri döndüğümde birçok şeyi hatırladım. Kesinlikle öneriyorum duolingo'yu. Eğer üstünde çok durursanız kısa sürede ilerleyebileceginizi düşünüyorum. Kolay gele.
  "Je peux parler le français" (umarım doğru çevirmişimdir).
 6. gramerinde sözcüklerin cinsiyetinin önemli bir yet tuttuğu dil. almanca ya da rusçaya göre bu sistem fransızcada daha kolay. öyle ki birçok internet kaynağında açık heceyle biten sözcüklerin %70 oranında dişil formda olduğu bilgisi mevcut.
 7. eski okulumun fransız olmasından ve ortamının hep malcıklarla dolu olmasından mütevellit hem nefret ettiğim ama konuşmasına da bayıldığım dil. grammeri çok zor bir türlü kafama yatmasa bile aksanım güzel olduğundan konuşması hep zevk vermiştir. uzun bir ara vermeme rağmen kısa zamanda tekrar başlayacağım umarım.
 8. konuşurken balgam sökücülerden daha etkili olan dil.
 9. ingilizce öğrenince ufkunuz pek büyümüyor ancak fransızca öğrenmeye başlayınca bile ufkunuzun büyüdüğünü hissedebiliyorsunuz. öğrenelim, öğretelim...

  not: türkçedeki yaklaşık 5.700 kelime fransızca'dan geçmiştir yanı hepimiz ister istemez fransızca konuşuyoruz hali hazırda.
 10. ygs ve lys ye girip, gs ünide tekrar okuyacağım dil. fransızca öğrenmeyi çok istiyorum, çünkü michel foucault'u kendi dilinden okumayı, dinleyip anlamayı çok istiyorum, fransızca öğrenme sebebim olacak. ah yine ne işlere sürükledi beni gönlümün efendisi!