frantz - françois ozon - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
frantz - françois ozon
adrien adındaki genç bir adam, i. dünya savaşı'nda yaşamını yitiren frantz'ın mezarını günde iki kez ziyaret edip çiçek bırakmaktadır. bu durum frantz'ın nişanlısı anna ve ailesinin dikkatini çeker. genç adamı evde ağırlayan ve frantz ile yakın arkadaşlığını öğrenen anna, adrien ile ortak duygular paylaştığını fark eder. iki yaralı insan birbirinin acısını paylaşarak hafifletirken, frantz'a dair bilinmeyen sırlar da gün yüzüne çıkacaktır. françois ozon'un yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği filmin başrolleri paula beer ve pierre niney.
 1. françois ozon bu kez maurice rostand 'ın l'homme que j'ai tué isimli oyununun bir uyarlaması olan 1932 yapımı ernst lubitsch imzalı broken lullaby filmini yeniden çekmiş.

  françois ozon için dönem filmlerinde başarısız olduğu eleştirisi yapılır. ben de bu çekince ile başladım filme ancak şu an kesin olarak söyleyebilirim ki françois ozon filmleri listemde en iyi ilk 5'te.

  oyunculuklar (yan roller de dahil tek bir boş yok), siyah beyaz ve renkli kareler arasında geçişlerin filmin duygusal atmosferine katkısı, sade ancak vurucu bir dille ifade edilebilmiş savaş karşıtlığı ve daha bir çok detayla bence dört başı mamur bir ozon filmi.
  mesut