1. 1946 yılında afrika kıtasında bulunan zanzibar adasında doğmuştur. asıl adı farrokh bulsara'dır. çocukluğunun bir bölümün hindistan'da geçirmiştir. 17 yaşında ailesiyle birlikte ingiltere'ye taşınmıştır. 1970 yılında brian may, roger taylor ve tim staffel\'in oluşturduğu smile isimli gruptan tim staffel'in ayrılmasıyla birlikte gruptaki potansiyeli gören freddie mercury tim staffel'in yerine geçmiş ve grubun adını queen olarak değiştirmiştir. böylelikle 1970 yılında queen grubunu kurmuştur. üniversitede grafik tasarımı eğitimi alan freddie mercury grubun çok beğenilen logosunu da dizayn etmiştir. 1991 yılında aids'e bağlı zatürre sebebiyle vefat etmiştir. söz yazma ve beste kabiliyeti, unutulmaz sahne şovları ile modern müzik dünyasının en özgün figürlerinden biridir. ben rock yıldızı değil bir efsane olacağım sözü kendisi için birçok şeyi anlatıyor sanırım.
 2. efsaneleşmiş şarkı bohemian rhapsody'i yazmış olan zat.canlı performanslarında hangi kız çıldırmadı ki??
  varda
 3. gerçek adı farrokh bulsara olan ingiliz rock yıldızı, efsanesi.

  queen grubunun solisti olan freddie mercury 70li yıllara damgasını vuran rock rüzgarının en sağlam temsilcilerindendir. (bkz: bohemian rhapsody - queen) , "somebody to love", "we are the champions", (bkz: don't stop me now - queen) , (bkz: killer queen - queen) ve "crazy little thing called love" gibi hit parçaların yazarıdır ki bu parçaların her biri ayrı birer felsefe ve derinlik içermektedirler. zaten grubu ve mercury'i bu denli unutulmaz yapan da parçalarının her dönem dinlenebiliyor olmalarıdır. çağının ötesinde olan mercury rock tarihinde gelmiş geçmiş en iyi şarkıcısı ünvanını da almıştır.

  (bkz: queen)
 4. sahnedeki dışadönük ve çılgın görüntüsünün aksine özel hayatında utangaç ve içedönük bir yapıda olan üstad

  ...dı.
 5. güzel insandır, dinlemeye başladığım ilk müzik grubu olan queen'in efsanevi vokalisti ve piyanistidir. hakkında ne desem az, onu hatırlamanın en güzel yolu onu dinlemek galiba.

  somebody to love
  dag
 6. gerçek ismi farrokh bulsara olan türkçede anlamı ferruh anlamında olan queen solisti.
 7. sir elton john 'un 'love is the cure' kitabında son günlerinden bahsettiği sevgili dostu. okumaya değer.. inanılmaz.

  freddie aids olduğunu ölmeden önceki günden önce açıklamadı. sahnede gösterişli ve david bowie, mick jagger gibi de heyecan verici olmasına rağmen sahne dışında son derece özeline düşkün biriydi.
  freddie bana 1987 yılındaki teşhisten sonra aids olduğunu söyledi. resmen harap olmuştum. bu hastalığın daha önce birçok arkadaşıma neler yaptığını biliyordum. öleceğini biliyordu..acı verici bir ölümün beklediğini biliyordu. fakat freddie inanılmaz bir şekilde cesurdu. dış görünüşünü korumaya devam etti. queen ile beraber performansına da devam etti. ve komik olmaya,ölçüsüz(taşkın) olmaya devam etti tıpkı her zaman içinden geldiği gibi.
  80'lerin sonu 90'ların başında dayanılması gittikçe zor oluyordu hastalık. freddie ve dünya'nın aids yüzünden böyle harap olmasını görmek kalbimi kırıyordu.
  sonlara doğru vücudunun tamamı lezyonlarla kaplıydı. ve neredeyse tamamen kördü. ayakta durmak için bile çok zayıftı.
  aslına bakarsanız, freddie son zamanlarında kendi rahatı hakkında endişelenmeliydi. ama bu, o değildi.o tamamen başkaları için yaşadı.
  freddie 24 kasım 1991'de vefat etti.cenazeden bir hafta sonra halen yas tutuyordum. noel günü öğrendim ki freddie bana sadece kendini düşünmediğini gösteren bir vasiyetname bırakmıştı. odamda üzülürken bir arkadaşım elinde yastık yüzüne sarılı bir şeyle çıkageldi. hemen açtım ve içinde benim favori sanatçım olan henry scott tuke'un resmi vardı. yanında da freddie'den de bir not vardı. yıllar önce freddie ve ben birbirimiz için takma isim bulmuştuk. ben sharon'dım. o melina'ydı.
  freddie'nin notunda ''sevgili sharon,bunu seveceğini düşündüm. mutlu yıllar. sevgiler,melina'' yazıyordu.
  zayıf düşmüştüm. 44 yıllık hayatımda çocuk gibi ağlamıştım. işte aids'den ölen bu güzel adam bir şekilde bana sevgili dolu noel hediyesi vermişti. freddie'yi düşündüğümde aklıma gelen en üzücü anlardan birisidir bu. çünkü insanın benliğini esir alıyor. ölümü, bu hayatta onu bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu hatırlattı..
 8. bugün müzikal bir oruspu doğdu. iyi ki doğdun dünya'nın en iyi sahne adamı,rock solisti freddie mercury.
  the show must go on.
 9. bugün doğum günü olun efsanevi insan. ses eargasm yaşatır insana. kim ne derse desin tarihin en iyi erkek vokalleri arasında ilk 3'tedir kesinlik. dinlemeye doyulamayan bir sestir.
  jimi
 10. "bu ses bu adamdan nasıl çıkıyor acaba" diye düşündüğüm sanatçıdır kendileri. her dinleyişimde hayret ediyorum. tanımadan önce freddie'yi bana gösterip meslek tahmini yap deseler , memur derdim. bıyıktan dolayı mı acaba böyle bir ön yargıya kapılıyorum , muhtemelen.
  rosky