friedrich wilhelm nietzsche

Kimdir?

friedrich wilhelm nietzsche "güç istenci", "üstinsan", "bengidönüş" gibi özgün fikirlerle tanınan varoluşçu alman filozof. nietzsche'nin felsefe öğretisi, kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak görülmektedir. kendisinin bütün derdi, insanı akılcılığın kıskacından kurtarıp kendisi üzerinden düşünmesini sağlamaktır. ona göre tanrı ölmüştür ve insanlar dünya'da yapayalnız kalmışlardır. bu yüzden insanlar tanrı'dan bekledikleri umut ve istekleri bir kenara bırakıp kendilerini dünya'ya adamalılar. böylelikle düşünce ile yaşam arasında bağ kurulması daha kolay olur. nietzsche, insanlara yeni değerler getirmeye çalışarak güçlü insanların egemenliğinde, çoğunluktan ibaret olan ve sürü olarak nitelendirdiği insanlıkta ilerlemenin mümkün olduğunu ileri sürmüştür. sürü kendini feda ederek üst insanı belirleyecektir. üst insan benim diyebilen, kendi gözleriyle gördüğü gerçekliği belirleyen insan olarak görülmektedir. bütün varlığın temelinde daha güçlü olmaya yönelik irade vardır. nietzsche'ye göre, insanoğlu sadece kendini korumak ve yaşamak istemez aksine asıl isteği daha da güçlü olmaktır. din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim gibi konularda eleştiriler yazmıştır. nietzsche'nin etkileri felsefede, egzistansiyalizm ve postmodernizm üzerinde olmuştur. değerlerin göreceliğini savunmuş, "iyi" ve "kötü" kavramlarını sorgulamış, eleştirmiştir. kendisini "filozoflar içinde ilk psikolog" olarak tanımlayan nietzsche, psikanaliz'de kullanılan "bilinçaltı" (id) kavramından ilk kez bahseden kişi olmuş ve bu yönüyle sigmund freud ve psikanaliz'i etkilemiştir. kıta felsefesinde ve analitik felsefede alternatif yollar göstermiştir. yaşamı olumlama, bengi dönüş, anti platonizm onun felsefesinin temel taşlarıdır. nietzsche, erken ölümü ve hastalığı nedeniyle, "ne ahlaksal idealini, ne de trajik şiirini gerçekleştirebilmiştir. 1. erk istenci ile bu evrenin yasasını tanımlayan en iyi filozof olmuştur.
 2. Che'nin hayran olduğu isimdir. Şöyle ki "che" adını Nietzsche'nin son üç harfinden vermişlerdir ona. kaynak
 3. ''kızmış bir kadının eline düşmektense,son sürat giden bir arabanın altında kalmayı tercih ederim''
  (bkz: aforizmalar-nietzche)
 4. "cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. sadece seçim yaptığını zanneder. cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir!"

  diyerek, türkiye'nin 2000 li yıllarını öngörmüş nihilist.
 5. okuyup da sevmeyenlerini kabul edemediğim son tanrı bükücü. büyük ihtimalle sert dili yumuşakçalar tarafından hazmedilemiyor ve ağır geliyor kendilerine. aslına bakılırsa gerçekler dokunur, ince ince kıyar böyle insanı.
 6. max stirner'ın hiçbir kalıba girmeme düşüncesi ve arthur schopenhauer'ın, bilge bir kişilik için güdülerin bastırılması gerektiği veya güdülere göre hareket edilmemesi gerektiği düşüncesinden yola çıkarak üst insan kavramını ortaya atmış olan filozof. fakat hangi yazarı baz aldığı ise kesin değildir.
 7. sürekli biz yazılarının anlamsallığını, görebilitesini tespit etme lazım olma durumunu gözardı etmeden yorumlandırılmayacağını bilemiyoruz. bu yüzden moderasyon birimselliğini işgal edenler bu kavramsal kargaşasallığı tedbir ve tahkimsel olarak bir an evvel ele almalı.
  (bkz: niçeciler sözlükten sürülsün kampanyası)
 8. deri değiştirmeyen yılan ölür.
  tıpkı düşünce değiştirmesine
  engel olunan kafalar gibi...
  arkhe
 9. ''yalvarırım kardeşlerim, dünyaya bağlı kalın;
  size dünyadakinden üstün umutlardan söz edenlere inanmayın.
  bilerek ya da bilmeyerek,
  sizi zehirliyorlar onlar.''
  beid
 10. böyle buyurdu zerdüşt kitabına tekrar tekrar aşık olduğum filazof.

  varoluş felsefesinde nihilizmin kurucusu sayılabilir.

  ateisttir bir de bu efendi, tanrı en büyük ateisttir diyerek imalar yapar.

  ona göre tanrı insanın içinde ölmüştür.

  insan, üstüninsanı yaratmalıdır

  "ben sadaka verecek kadar fakir değilim."