fringe - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.95)
fringe
bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlümüz, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar...

tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak boston logan havalimanı'na iniş yapar... bu gizemli olayı araştırmak üzere, fbi özel ajanı olivia dunham (torv) görevlendirilir. ancak araştırma esnasında ortağı özel ajan john scott, ölümün kıyısına gelir.

çılgına dönen dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. bu durum, özel ajanımızı günümüzün einstein'ı walter bishop'a (noble) götürür. ancak bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu peter'ı yardım etmeye ikna etmekten geçer. özel ajan philip broyles'ın emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir... (dizilab.com)


 1. !---- spoiler ----!
  zaman kavramı ve bu kavramı kovalayan , zihne oturmasın diye çabalayan tanrısal kurgucuların tarafımdan momo daki zaman ajanlarına benzetildiği yapımdır.
  !---- spoiler ----!.
  sıradan bir bilim kurgu olarak algilanmasindan ziyade sebep sonuç ilişkisi içerisinde izlenmesi ve irdelenmesi tavsiye ettigim bir kamera set oyuncu ötesi başarılı yapımdır.
 2. o enteresan kurgu lari her hafta sabırsızlıkla beklediğim ve bittiğinde en çok üzüldüğüm dizi
 3. ortaya atılan teorilerden yola çıkılarak mükemmel bir senaryoyla ekranlara gelmiş, televizyon tarihinin en kaliteli yapımlarından birisi. beklemediğiniz anlardaki şaşırtmaları, dönemeçleri kendisini böylesine efsane yapmıştır. intro müziğiyle her seferinde zevkin doruklarını yaşatmıştır bana. belli aralıklarla izleyeceğim diyip kendi kendime art arda izlediğim bölümleri geldi aklıma. ikinci ve dördüncü sezonuyla zirveye ulaştığını düşünüyorum. bunun yanı sıra bu yapımın bütçe yetersizliği ve reyting düşüklüğü sebebiyle beşinci ve son sezonu oldukça aceleye getirilmiş, olayların akışı çok hızlı gerçekleşmiştir. buradan da kaliteli yapımların sadece türkiye'de değil, yurt dışında da değersiz görüldüğü sonucu çıkıyor. böyle bir yapımı izleyenlerin ise amerika'da "nerd" olarak sınıflandırılması daha başka bir mevzu.

  şimdi bunları yazdım ama hatırladıkça tekrar izleyesim geliyor. keşke hiç bitmeyen bir dizi olsaydın be fringe. özledik be agent dunham.
 4. sınır bilim ile ilgili amerikan dizisi. walter bishop her şeyden anlayan bir profesör gibi takılıyor. mükemmel bir konusu ve işleyişi var.
 5. son bir kaç bölümünü hala izlemedim. izlememekten ziyade "izleyemiyorum". garip bir bağ oluşabiliyor kimi zaman bu şekilde, bir kurguya, konuya, oyunculara. kuşkusuz ki avustralyalı aktör-tiyatro sanatçısı john noble, gerek sesiyle gerek mimikleri ve oyunculuğuyla akıllara kazınan bir performans sergiledi. diğer oyuncuları da elbet es'geçmemek gerek. lakin fringe pek çokları için walter bishop'un ani iniş çıkış gösteren çılgınlıklarıyla akılda kalacaktır.

  bunun dışında bilimsel pek çok farklı olaya el atmaları da merak duygumuzu her bölümde kabartmaya yetmiştir. ben çok geç keşfetmenin üzüntüsü içindeyim.
 6. gerek introsu gerek ilginç bölümleriyle buna ek olarak kurgusuyla insanı değişik şeylere yönlendirebiliyor.
  qqdn
 7. son sezonuyla biraz bozmuş olsa da hala izlediğim en iyi bilim kurgu dizisi. henüz kendisinden aldığım keyfi ve heyecanı başka bir dizide bulamadım. hala arıyorum.
 8. başlarda gerçekten konusu hayranlık uyandıracak kadar iyi fakat sonunu gerçekten bağlayamamışlar. belki erken bitirilmesi gerekti o yüzden böyle yaptılar. ama devamının gelmesini isterim.
 9. bilim kurgu ve biraz da polisiyenin yoğun duygusallık ile harmanından doğmuş, şaheser niteliğinde dizidir.

  her şeyden önce john noble'ın oyunculuğuna övgü ile başlamak gerek. diziyi izleyen herkesin bu övgüye hak vereceğini düşünüyorum. karakter ile bu denli özdeşleşmesi, mimikleri, ani duygu değişiklikleri ve buna fazlasıyla uygun bir ses tonu ile bilim kurgu gibi beklemediğim bir alanda böylesine başarılı bir oyunculuk bile tek başına izlemeye değer.
  dizi genelde j.j. abrams'ın diğer dizilerinde olduğu üzere (bkz: person of interest) her bölümde farklı olaylar işlenmekte. bazıları için başta sıkıcı gelse de devam etmelerini şiddetle rica ediyorum, çünkü başta olayların akışını görmek çok zor. dizinin kurgusunun sınırlarını tahmin edin ve çok ötesine gitmeye hazır olun.

  dizide duygular, bilimsel gerçekler kadar ön planda ve abrams'ın bunu işleme yeteneğinin gerçekten özenle seçildiğine inandığım oyuncular ile birleşiminden çok farklı bir dizi ortaya çıkıyor. her karaktere farklı duygular, farklı anlamlar, farklı anılar yüklüyorsunuz ve bu birleşimi ve uyumu görmek... daha ne diyebilirim, izleyin!

  diziyi bitirmek konusunda ise, gerçekten insan hiç bitmesin istediği bir dizi ve bitirince sanki izleyecek kaliteli dizi kalmamış gibi garip ve an içerisinde haklı bir izlenime kapılıyor insan. umudunuzu yitirmeyin.^:swh^ hatta ikinci kez izlemeye yeltenin, inanın yeniden izliyormuşçasına göremediğiniz birçok şey görmeye başlıyorsunuz.