frp
 1. açılımı fantasy role playing dir. baldur's gate, elder scrolls serisi, dragon age serisi en bilinen örneklerindendir.
 2. geçen yıl hacettepe üniversitesi kongre merkezinde hacettepe üniversitesi bilim kurgu ve fantezi topluluğu ile tanıştıktan sonra başladığım fantastik rol yapma oyunlarıdır.

  kısaca anlatmak gerekirse bir tane oyun kurucu vardır. oyunun türüne göre oyun kurucunun adı game master, dungeon master veya storyteller olur. ortalama 5 kişi bir araya toplanılır. kağıt, kalem, silgi ve zarlar masanın üzerine konur. daha sonra oyun kurucu gelen arkadaşları için yazdığı oyundan bahsetmeye başlar. oyuncular ise oyun kurucunun yazdığı oyunun evrenine uygun şekilde, evrenin kuralları içerisinde özgürce istedikleri karakterleri yaratırlar. bu işlemlerden sonra oyun kurucu oyuna başlar ve oyuncular yarattıkları karakterlere bürünürler. tamamen yarattıkları karakterlerin rollerini yaparlar. oyun bu şekilde ilerler. zarlar ise oyunda ki şans faktörünü kullanmamızı sağlayarak oyunu daha gerçekçi kılar.
 3. oynamayı çok istediğim masa üstü oyunu.izmirde arada oynayan,aralarına yeni birilerini katmak isteyen arkadaşlara bir mesaj kadar yakınım.
 4. özlenen kültürdür.
 5. iyi bir dm (ya da gm) bulursanız yapışın direkt, sakın bırakmayın. hayal gücü yüksek, iyi bir senaryonun dinamiklerini bilen ve kurallar konusunda fransız mürebbiyesi takıntısında olmayan ama taam kanka sana serbest yavşaklığına da düşmeyen bir gm ve iyi bir ekiple (en azından iyi iki kişi diğerlerini taşıyabiliyor, en kötü ihtimalle kötü oyuncuyu öldürüp kurtulursunuz) hayatınızın en eğlenceli zamanlarını geçirebilirsiniz.

  ilk defa oynayacaklar için bilgisayar oyunları ve fantastik edebiyatla ilgilenmesi tabii ki avantajına olur. ilk oyununuzda kişiliğinize çok zıt bir karakter yaratmamak iyi olabilir, karaktere uygun davranmakta zorlanabilirsiniz. çok uç karakterleri biraz deneyim kazandıktan sonra canlandırmanız daha kolay olur. uzun soluklu bir oyuna katılmadan önce benim tavsiyem gidip bir iki oyunu izleyin, gözlemleyin. daha sonra farklı oyuncular ve gmlerle tek oturumluk oyunlara katılın. böylece farklı evrenleri ve oynatış tarzlarını görerek, hangisinin en çok hoşunuza gittiğini bulabilirsiniz. size uygun bir evrende, kafa yapınıza uygun bir gm ve ekiple oynamak ne kadar eğlenceli ise sevmediğiniz bir oyunda oynamak da bir o kadar eziyet oluyor çünkü. bir diğer tavsiyem eğer haftada ya da iki haftada bir uzun saatlerinizi ayıramayacaksanız hiç heves edip bulaşmayın. öyle arada takılırım ya gibi bir oyun değil. süreklilik gerektirir ve bir kişinin sallaması bütün oyunu piç eder. arkanızdan çokça küfür yersiniz. öğrenci iseniz genelde büyük üniversitelerde kulüpleri bulunur, oralara uğrayarak bilgi edinebilirsiniz. gençken mutlaka en az bir kere oynayın. iş hayatına atıldıktan sonra gerçekten zor oluyor.
 6. bir karakterimle başlayıp 14 ay boyunca o karakterle oynadığım oyundur. o karakter öyle bir hal aldı ki, içime işledi, beynimi dişledi. en son bir mağarada can verdi. öyle üzüldüm ki anlatamam. yine aynı gezegende insan yılı ile 350 yıl sonra, o sevdiğim ve çoktan ölmüş karakterimin fosilini bulmak gibi bir şey yaptı yeni karakterim olan büyücü. o anda büyücü olan ben kendimi öldürüp eski karakterime can verdim ve yine o karakterime kavuştum.

  üstte de söylediğim gibi, sınırınızın hayal gücünüz olduğu bir oyundur.
 7. Hobinin adi esasen "masaustu rol yapma oyunu"dur, frp ifadesi sadece ulkemizde kullanilmaktadir. Bu kisaltma insaat sektorunde daha cok kullanildigi icin fiber-reinforced plastic ile ilgili bilgi veya gorsele rastlamaniz olasidir.

  edit: buraya kendi yazdığım frp nedir yazısını linkliyorum, lazım oldukça kullanın, gerek gördükçe feedback verin Dragon's I - FRP'ye Başlamak
  lowan
 8. çoğu zaman oynatıcıyı sorumlu tutuyorlar iyi ve kötü geçen oyunlar için.

  15 yıl, bekli 15 ayrı sistem, yıllar süren 3 oyun ve bununla orantılı oynatma deneyimlerinden sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki oyuncu daha önemli.

  en iyi oyunlarımda oynatıcının bazen yarım saat müdahale etmediği uzun rol yapma sahneleri var. parti karakterlerini, konuyu, ortamı o kadar benimsemiş ki utanmasa kendini oynatacak.

  oynatıcının etkisi oyuncu deneyimi arttıkça, azalıyor.
 9. oyuncularına deneyim yaşatan bir gm, yemekteki tuz gibidir. kararında olunca kimse ay çok güzel demez de tutturamayınca hemen herkesin gözüne batar.