gaia hipotezi - youreads

  1. Gaia teorisi veya Gaia ilkesi olarak da bilinen Gaia hipotezi, Dünya'nın canlı ve cansız elemanlarının etkileşimini tek bir canlı organizmaya benzeten model. 1972 yılında İngiliz kimyacı James E. Lovelock ve Amerikalı biyolog Lynn Margulis tarafından geliştirilmiştir ve Yunan Tanrıçası Gaia (Gaea)'dan adını alır. Tüm canlıların, yaşamın genelini teşvik eden Dünya'nın çevre üzerinde düzenleyici bir etkiye sahip olduklarını varsayar.
    James Lovelock Gaia’yı; Dünya’nın biyosferini, atmosferini, okyanuslarını ve toprağını içine alan karmaşık bir varlık, bir gezegende yaşam için en uygun fiziksel ve kimyasal ortamı oluşturmaya yönelmiş sibernetik bir sistem oluşturan bütünlük şeklinde tanımlamıştır.

  2. daha bugün anacığımla bu konu hakkında konuşmuşken başlığın gelmesi hoş oldu ancak sel götürürken ülkeyi, küresel ısınma filan derken tesadüf olduğunu söyleyemem sanırım.

    teknoloji felsefesi dersinde hocam "evet doğa yoluna devam edecek ama insanla mı edecek yoksa insansız mı? asıl soru bu." şeklinde bahsetmişti zamanında. yukarıda güzel açıklanmış zaten, ben detaya girmeyeceğim. bu tırnak içine aldığım yer bu konu hakkında eklemek istediğim yerdi, fazla söze gerek yok, teşekkürler.