• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
gandahar - rene laloux
gandahar (işık yılı), jean-pierre andrevon'un fransız bilim kurgu romanına dayalı fransız animasyon ustası rené laloux'un 1988 yılında yönettiği filmdir.

uzak bir gelecekte ve uzak bir gezegende, gandahar halkı doğa ve birbirleriyle barış içinde ve uyum içinde yaşamaktadır. bu varoluş, sivilleri yakalayan tuhaf, insan-makine'ler tarafından saldırıya uğradığında biter. kraliçe, bu işgalin arkasındakileri araştırmak için sylvain'i seçer. sylvain, olayların arkaplanında, geçmişin gelecekle karıştığı, kimsenin masum olmadığı bir olaylar zinciri bulur.


  1. fransızca dublajini, ingilizce yüksek çözünürlüğüne tercih ettiğim çok iyi bir animasyon. youtube'da iki versiyonuda bulabilirsiniz. isterseniz türkçe altyazısı da srt dosyası halinde türkçealtyazı sitesinde mevcuttu en son.

    les hommes-machines contre gandahar öyküsünün uyarlaması bu filmi en son 10 ay kadar önce izlemiştim galiba. geçmiş'in ve geleceğin karıştığı bir kehanet zincirinin beni çok etkilediğini hatırlıyorum. bugünlerde tekrar izleyeceğim. rene laloux'un bir kaç güzel işi daha var böyle.