• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
Yazar Novalis
geceye övgüler - novalis
yirmi dokuz yıllık kısacık yaşantısına karşın yazdıklarıyla romantizm akımını ateşleyen en önemli öncülerdendi. endüstrileşmenin insanlık üzerinde ağır etkilerinin görüldüğü bir çağda, aşık olduğu (ve nişanlandığı) sophie von kühn'ün ölümünün ardından yazdığı geceye övgüler (1800) dünya edebiyatında toplumsal ve bireysel acıların keskin bir duyarlıkla dile getirilişinin en çarpıcı örneklerindendir. bu kitapsa, altı bölümlük bu önemli yapıtı almanca aslıyla ve iki versiyouyla sunarken, çevirmeni ahmet cemal'in yazar, yapıt ve akımı anlamamızı kolaylaştıran derinlikli önsözüyle açılıyor. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. şiir kitaplarını -toplumsal kanıdan olsa gerek- pek sevmem. özellikle de yabancı bir dilden çevrilmişse. bu kitabı tamamen ihtiyaç duyduğum için aldım. kitap okumak benim için -ve bu sitedeki birçok insan için- bir ihtiyaç, aynı yemek yemek gibi. ve kitap okurken de bazen özel bir şeyler ararız, aynı yemek gibi. bu kitap da tam bu arayışımda karşıma çıktı ve denemeye karar verdim. kitap bana tam istediğimi verdi ve o kırk iki sayfadan sonra sanki kafamdan aşağı soğuk su dökülmüş gibi hissettim.

  "ötelere yuvarlanıyorum
  ve her acı, günün birinde,
  dönüşecek şehvetin dikenine.
  az zaman kaldı, sonra kurtulacağım
  ve sarhoş, uzanacağım aşkın kucağına.
  sonsuz yaşam dalgalanıyor içimde tüm gücüyle,
  yukarıdan aşağılara bakıyorum, oralardaki sana."
 2. fransız devriminin etkisiyle akılcılığın had safhada gelmesine karşın salt akılcılığın arasına duyguyu serpiştirmeyi başarmış, romantizm akımının öncülerinden novalis'in güzel övgülerinin bulunduğu eser. iş bankası yayınlarının almanca özgün metni ve günümüz türkçesi ile basımı mevcuttur.

  kitapta en çok novalis'in aşık olduğu kadını kaybettikten sonra çektiği acıları hissediyor ve ölüm fikrinin aklında yer edindiğini anlıyorsunuz.
 3. çağımızda çok sıkıcı gelebilen kitap, romantizmin böylesi mi kaldı, romantizmin böylesini çağında okuyacaksın esas, zaman makinesi bulunur bi ışınlanır okuyup gelirim.