• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.86)
gegen die wand - fatih akın
almanya'da yaşayan 40'lı yaşlarındaki cahit ile genç sibel intihardan vazgeçmiş 2 insandır. psikoloğunun yardımıyla sorunlarını bir nebze de olsa yenmeyi başaran cahit, sibel'e yardım etmek ister. sibel'se çıkış yolunu evlilikte arar ve eşi doğru dürüst tanımadığı cahit olur. aynı evde yaşamaya başlayan cahit ve sibel arasında kaçınılmaz bir yakınlaşma başlar.


 1. fatih akın'ın türkiye'de "duvara karşı" adıyla gösterilen, 2005 yapımı filmi. hikayesi fatih akın'ın hemen her filminde olduğu gibi almanya'da başlayıp türkiye'ye uzanır. yayımlandığı dönemde sibel kekilli'nin oyunculuğuna büyük methiyeler düzülmüştü ama birol ünel belki de bir türk oyuncunun gösterdiği en başarılı performanslardan birini sergiliyor, o biraz gölgede kalmış gibi.

  film bir de berlin film festivali'nde altın ayı almış, almanya'da zaten az çok tanınan fatih akın'ı bütün avrupa'ya, hatta türkiye'ye tanıtan yapım olmuştu.
 2. aşkı ve düşkünlüğü olabildiğince dürüst şekilde anlatmayı başarmış film.
 3. bizim gibi yari sulalesi "almanci" olan bir millet icin, kendimizi yakin hissettigimiz lezzetli bir film.
 4. hayatımda izlediğim en iğrenç filmlerden biri.
  bir kadın nasıl suistimale uğrar, bir kadını alabildiğine suistimal ederek anlatmış bu film.,
 5. filmi bölümlere ayırmak için kullanılan boğaz kenarındaki dinletide solistliği idil üner yapmaktadır. aynı idil üner yine bir fatih akın filmi olan im juli filminde de şu güzel şarkıyı söylemiştir güzel sesiyle.
 6. izlenilir bir tük-alman filmi
 7. filmin sonunda hissettiğim şey tek kelime ile bulantı oldu. sanki film boyunca o litrelerce biraları, rakıları ben içmişim ve onların yerine ben kusmuşum gibi. türkiye hakkındaki yansıma son derece doğru ve dobra. leş bir bataklığın en dibi kusursuzca aktarılmış resmen. izlerken karakterlerin içinde hissettim kendimi fazlasıyla. bu da fatih akın'ın yeteneği olsa gerek,

  ve seyrettiğim ilk filmiydi. puanım 8/10
 8. yıllar sonra tekrar ve büyük bir keyifle izlediğim film. sonrasında 2022 yapımı bir film açtım ve galiba insanlar iyi film yapmayı unutuyor diye düşündüm.
  abi