• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar Umberto eco
genç bir romancının itirafları - umberto eco
romancı geçmişi otuz yılı bulmayan umberto eco bu nedenle kendini "genç" bir romancı olarak niteliyor ve genç bir romancının itirafları'nda, felsefeci ve kuramcı olarak arkasında bıraktığı uzun kariyerinden çok 'genç bir romancı' olarak geçirdiği yıllara bakıyor; eco bu iki alanı birlikte kullanmasının kurmaca yapıtlarındaki verimli sonuçlarına eğiliyor.
 1. yazarın aynı adı taşıyan konferansının yazıya dökülmüş hali. yine de insan okurken sanki oturmuş da yazarı dinliyor hissine kapılmıyor değil. kitapta yazarın edebiyata, yazarlığa, gerçekle kurmaca arasında kurduğu ilişkiye kadar bir çok konudaki düşüncelerini bulabilirsiniz. okuması oldukça keyifli.
 2. Umberto eco 1932 doğumlu, ancak ilk romanı gülün adı 1980'de yayınlanmış bir yazar. o yüzden felsefeci ve kuramcı kariyerinin yazarlığına katkılarını, yazma sürecini ve kendine has yöntemleri anlattığı bu kitabında kendisini "genç bir romancı" olarak tanımlamış.

  iyi / yaratıcı yazar nasıl olunurun şifrelerini arıyorsanız doğru kaynak değil, çünkü bu kitap hemen her satırda bizzat bu sorunun yanlışlığını kanıtlar nitelikte. aksine yazmak eyleminin ne kadar ciddi alınması gerektiğini gösteren, ardında nasıl bir birikimin saklı olduğunu anlatan, ilham perilerine büyük önem atfeden zamane reklamcılarına inat çalışmanın, emek vermenin ve sabrın önemini hatırlatan bir kitap olmuş. yani, Umberto eco aslında hayatın her alanına da uygun düşen bir gerçeği dile getirmiş.

  Umberto eco kütüphanesinde ufak bir gezintiyi de buraya bırakayım, büyük işler öyle bekledim ilham geldi, ben yaptım oldu diyerek olmuyor.
  mesut