1. islamdaki gerçekleri yumuşatmak için kullanılan bir söz. nerede bu geçeği kim bulmuş belli değil. ben dinin güzel, iyi yaptığı bir insanı tanımıyorum, ancak dine rağmen iyi kalabilen insanlar var. insanlık nasıl bir lanet aldıysa artık öyle bir din boyunduruğuna girmişiz ki binlerce yıldır kurtulamıyoruz, din bokuna birbirimizi öldürüp duruyoruz sadece.
 2. islam tüm insanlığa geldi tamam. sözümona gerçek islam diye bir şey de var ona da tamam. iyi de o zaman neden bu kadar açıklama, meal falan falan gerekiyor. koskoca kitap! neden onu anlamak için birilerinin açıklamalarına ihtiyaç duyuyoruz.
  bu kitap tüm insanlığa gelmişken yaratılış farklılıklarının getirdiği şeyleri neden uçuruma çevirdi. neden kadınları sosyal hayattan dışladı. neden neden neden... o kadar çok var ki bu sorulardan. ben tüm insanlığa gelmiş olduğunu iddia eden (evet iddia eden) bir dinin bu kadar anlaşılmaz ve kompleks olmasını kabullenemiyorum. inanan insanlara elbette saygı duyuyorum. din inancının ruhsal anlamda bir ihtiyaç olabileceğini düşündüğümden...
  yoksa akılla mantıkla kavrayıp sonra da "gerçek" islama inanmak falan... gerçek olamayacak kadar saçma kanaatimce
 3. çok büyük ihtimalle bireysel olduğunu; topluca yaşanan bir şey olmadığını düşünüyorum. eğer yanılıyorsam da kapitalizmden çok komünizme yakın olduğu konusunda eminim.
 4. kesinlikle yobaz tayfanın yaşamadığı islamdır. kur'an da akıla önem veren ayetleri örnek gösterecek olursak, dinde akıl yoktur diyen yobazla birebir çelişir.
 5. han
 6. gerçek ıslam diye bir şey yoktur. niye çünkü bilemeyiz. kuran'ın bile değişip değişmediği tartışmalı. ortaokul din kültürü bilgisi ile hiç değişmemiştir diye gelmeyin lütfen.
 7. nerede olduğunu merak ettiğimdir. çünkü ne zaman (çoğunluğu)müslüman bir ülkede, islam adına yapılan bir vahşet olsa ''gerçek islam bu değil'' nidaları dolduruyor ortalığı. gerçek islam o değil, bu değil, peki ne? tüm dinler gibi islam da yozlaştı, yozlaştırıldı, üstelik bir reform da geçiremedi. kuran'ın dedikleri de ortada, bir ara duaların türkçe meallerini okuyordum ve sanırım ateist olmaya da o zaman karar verdim. bana göre tutarsızlıklarla dolu, altını çiziyorum ''bana göre''. inanan insanların ''inanma''sına saygım var ama bu islam'ı eleştirmeyeceğim anlamına da gelmiyor. sıkıntı da burada zaten, eleştirilememesi çünkü bunu yaptığınızda öldürülebilirsiniz bile. uzun lafın kısası bahsedilen gerçek islam bu coğrafyalara uğrarsa sevinirim zira gerçek olmayanı(fake olanı) kana bir türlü doymuyor.
 8. iki metni karşılaştıralım:

  "bütün insanlar hür, haysiyet ve haklar bakımından eşit doğarlar. akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler." (insan hakları evrensel bildirgesi - madde 1)

  "allah, hiçbir şeye gücü yetmeyen ve başkasının malı olan bir köle ile, kendisine verdiğimiz güzel rızıktan gizli ve açık olarak allah yolunda harcayan kimseyi misal verir. bunlar hiç eşit olur mu? hamd allah'a mahsustur, fakat onların çoğu bilmezler." (kuran - nahl 75)

  islam ile ilgili; hayaller insan hakları evrensel bildirgesi, gerçekler nahl 75.

  edit: orada öyle demek istemiyorcu arkadaşların yorumlarını bekleriz.
 9. ehlibeyt islamı.