github - youreads 1. versiyon kontrol sistemlerinden biri olan git'i kullanarak servis veren platform.

  github

  subversion, cvs gibi sürüm takip sistemini kullanan kişiler çok fazla yabancılık çekmeyecektir. Yazılım geliştirme sürecinde güncel kodlarınızı ayrı bir dal,kol (branch) altında geliştirerek, stabil sürüme dokunmadan geliştirme yapabilirsiniz. Mesela geliştirdiğiniz bir modül var ve buna güncellemeler yapmaya devam ediyorsunuz, kısa bir demo yapmanız gerektiğinde master branch a geri dönerek çalışan son halini gösterebilirsiniz. Burada depoladığınız kodlarınız herkes tarafından görüntülenebilir, yalnız bu sizin kodlarınızın çalınacağı anlamına gelmiyor açık kaynak ekosisteminin de kendisine ait bir lisanslama yapısı var. kişisel (private) bir depo (repository) almak isterseniz ücret vermek gerekiyor.(öğrencilere ücretsiz) Başka projeleri ayırma (fork) yaparak, onlara destek verebilirsiniz. Öncelikle öğrenciler için çok faydalı bir paketi var, sıkı durun :

  github öğrenci paketi

  bu paket içindeki platformlarda öğrencilere ücretsiz veya belirli bir miktar verilerek kullanılması teşvik ediliyor. DigitalOcean ve githubın vermiş olduğu ücretsiz beş adet private repoyu etkin olarak kullanmıştım. Eğer yazılımla ilgileniyor ve öğrenci iseniz, bu paketin içindekileri karıştırmanızı öneririm.
 2. damat berat pasa'nin yedigi haltlar yuzunden engellenen dunyanin en buyuk acik kaynak kod barindirma sitesi. comarlik diz boyu ya. ulkedeki butun yazilim sektorunun altina dinamit yerlestirip patlatilmis durumda. teknokentlerde dns, vpn, proxy gibi seyleri kullanmak genelde mumkun olmadigindan durum bu sefer gercekten cok ciddi. sozun bittigi yere geldik.
 3. bünyesinde milyonlarca proje barındıran, açık kaynak kodlu yazılımın kalbinin attığı site. insanlara projenin linkini atar, eleştirmelerini, düzeltme yapmalarını hatta belki forklayarak geliştirmelerini isteyebilirsiniz. atom.io gibi güzel açık kaynak kodlu yazılımlarının geliştirilmesi için de önayak olmuş bir site kendisi. sadece platform olmakla kalmıyor, elindeki gücü kullanıp insanlık hayrına bir şeyler de yapıyor.

  evde siz de kolayca yapmak için

  git init
  git add *
  git commit -m "merhabalar dünya bey"
  git push origin master

  tada.
 4. private projeler için ben para neyin ödemem diyorsanız gitlab var.

  edit: tekrar düşününce yorumumu biraz bencilce buldum. aslında kodlama ile uğraşan herkesin bir iki tane açık kaynak kodlu küçük projesi olmalı. bencil olmamalı, paylaşmalı. insanlığın ilerlemesine katkıda bulunulmalı.