gluten - youreads 1. çölyak hastalığı ile adını duyduk belki bir çoğumuz. lakin artık neredeyse pek çok derdin müsebbibi.. bunun sebebi belki de yediğimiz abur cuburların, çocukluk çağından başlayarak ayyuka çıkması bünyemizde.. üzerine artık kolay temin edilen unlu mamülleri de eklersek..

  benim karşıma bağırsak mikrobiyotasını hasara uğratmakla çıktı, sonrasında egzema.. yani hastalıklardan kurtulmak, bağışıklık sistemini zarara uğratmamak, egzama gibi deri hastalıklarına davetiye çıkarmamak adına yediğimiz içtiğimiz içinde gluteni arayıp ayıklamamız icap ediyor.
 2. tüketim ekonomisi tarafından son yıllarda öcü ilan edilen protein. buğday başta olmak üzere pek çok tahılda var. insanların büyük kısmının bünyesi bu proteini rahatlıkla sindirebiliyor. gluten bunu sindiremeyen çölyak hastalarında ishal, karın ağrısı, aşırı gaz gibi şikayetlere yol açıyor.
  mesela makarnanın pişerken dağlıp pelteleşmesini engelleyen şey gluten. makarna için yüksek glutenli un kullanılır. keza pizza hamuruna esnekliğini veren şey de gluten. o da yüksek glutenli unla yapılır.

  market raflarında glutenfree üründen geçilmiyor son zamanlarda. gluten içeren emsaline oranlar iki-üç katı fiyatlarla satılıyor bunlar. ama çeşitli propaganda teknikleriyle glutün öcü ilan edilerek çölyak hastaları dışında kalan insanlar da bunlara yönlendiriliyor. pazarı doyuracak sayıda çölyak hastası yok çünkü. o kadar yaygın bir hastalık değil.

  öte yandan memleket obezite kaynaklı tip iki diyabetten kırılıyor. buna karşılık raflarını glutenfree ürünlerle dolduran marketlerde diyabetik ürünlere rastlamak mümkün değil. iki kavanoz reçel bir kaç çeşit toz tatlandırıcı. ama işte bunların kar marjı o kadar büyük değil anladığım kadarıyla. üretici hangi üründen yüksek kar ediyorsa ona yöneliyor.
  diyeceğim o ki, teşhis konmuş çölyak hastalığınız yoksa glutenfree diyetlere kucak kucak para dökmeniz gerekmiyor.
  evet, büyük resmi görme temalı bir yorum oldu, farkındayım.