1. google'ın sunduğu mail sistemi. bence piyasada bulunan en güvenli ve kullanışlı maildir. android işletim sisteminin kullanılması için bir taneye sahip olmak zorunludur.
 2. geçtiğimiz yıl bir hackerın yüzlerce hesabın kullanıcı adı ve şifresini açık bir platformda paylaşabildiği için güvenilirliği tartışılır mail sağlayıcısı. ben bile bu şifrelere txt dosyası şeklinde erişip kendi hesabımı kontrol etmiştim(böyle bir güvenlik sorunu yaşayan başka bir büyük firma için (bkz: adobe) ). ayrıca gelen mailleri okur ve onlara göre kullanıcıya reklamlar sunar. aynı yöntemi sizin website ziyaretlerinizi takip eden google da yapar. ilgi alanlarınıza göre size reklamlar gösterir.
 3. iki adımlı doğrulama kodunu kullandığım sağlayıcı.
  gmail tarafından tanınmayan bir cihazdan giriş yapmayı denediğimde telefon numarama gelen kodu girmek zorunda kalıyorum. böylece şifrem kırılsa bile hesabıma erişim yapılamıyor. yedek bir kod listesi, ekstra telefon numarası/mail adresi kullanarak da acil durumlar için kendinizi güvenceye alabiliyorsunuz.
 4. google tarafından mail içeriklerinin okunabildiği söylenen, bu bağlamda güvenilirliği tartışılan bir e-posta hizmeti.
 5. bugün beni değişik duygulara sürükleyen mail servisi.

  benim gmail hesabım bayağı eski ve adımikinciadım.gmail.com formatında, yalın bir şey. iki seferdir bu mail adresime alakam olmayan kumaş sitelerine üyelik, yapılan alışverişin kargo takibi (bambaşka isim, başka telefon, başka şehre ait adres) mailleri geliyordu. baktım mail adresi olarak adım.ikinciadım.gmail.com gözüküyor, dedim bu işe bir el atayım. telefonla joker hakkımı kullanıp whatsapptaki bir arkadaş grubuma sordum, aldığım öneriler çok hoşuma gitmeyince içgüdüme güvenip kutuma gitmeye karar verdim :)
  kadının telefon numarasını kaydedip whatsapp profiline baktım, iki küçük kız var fotoğrafta, dedim herhalde biri adaşım, diğeri ikinci adaşım :) kadına resmi tonda bir mesaj attım durumu açıklayan ve bu sitelerdeki mail adresini değiştirmesini rica eden, kusura bakmayın filan dedi, bakalım ne olacak :)
 6. inbox uygulaması şahane olan reklam destekli ücretsiz bir e-posta hizmeti.
 7. android telefonlarda oyun oynadıkça xp gelen, level atlayıp mutlu olduğumuz yegane google uygulaması.
  durur