1. gen havuzunu çeşitlendirmekten başka bir katkıları yoktur. kavimler göçünü okursanız olayı çözersiniz.

  sıçtıktan sonra götünü taşa silen adam dünyaya ne katabilir. katacağı şey uyduruk tarih yazmaktır. kendisini kulağından tutup anadoluya kadar süren çinliler için kardeşi kardeşe düşürdüler ibneler derler. biz niye kardeş olamadık demezler.

  sonra utanmadan koca çin medeniyeti çin seddini bizden korktukları için yaptılar derler. almanlar yenilince yenik sayılırlar.

  kurtuluş savaşı dedikleri şey tüm ülke işgal edilince burnunun dibindeki adaları yunanlılara verip onları denize döktük derler. ilk hedefimiz akdeniz. musul ve kerkük'ü kürtlere yani kapitalizmin uşak olarak seçtikleri zavallı vatansızlara bırakmışlar.


  sürekli maşa olarak kullanılmışlar. rus osmanlı savaşlarını inceleyin. araplar sürekli tatar denilen türkleri rusların üzerine salmışlar.


  göçebe tanımıyla bitirelim. medeniyet kuramayıp milletin malını yağmalamayı üstün bir şey olarak gören insanlar.
 2. ne kadar korkunç bir göçebe algısı var. madunluk, diaspora kültürü üzerine bir şeyler okuyun rica edeceğim.
  sezgi
 3. yayalık.
 4. homo sapiens doğası gereği göçebedir.

  hepimiz afrika'dan çıktık, bir kısmımız geri döndü. uzun zamana yayılan bu göç tipleri dışında uzun süre avcı toplayıcı olarak yaşadık ki çok az da kalsa hala avcı toplayıcı topluluklar var. ki bu da göçebeliktir.

  genetik çeşitlilik, medeniyetin gelişimi, kültürel ve genetik zenginlik, hibritleşme vs vs diye uzar bu liste.

  annesi babası o da olmadı anneannesi babaannesi en azından yazları yaylaya çıkan ya da yazlıklarına taşınan insanların göçebe ırklara bu özellikleri veya bunun doğal sonucu nitelikleri nedenli eleştiri getirmesi ilginç.