gödel escher bach; bir ebedi gökçe belik - douglas r. hofstadter - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
gödel escher bach; bir ebedi gökçe belik - douglas r. hofstadter
felsefe, psikoloji, karşılaştırmalı edebiyat, bilim tarihi ve felsefesi, bilgisayar ve bilişim bilimleri, müzik ve elbette matematik gibi pek çok alanda öncü araştırmalar yapan douglas r. hofstadter, kitabevlerinde hangi rafa konacağına bile henüz karar verilememiş kitabı gödel escher bach için şöyle der: "gödel, escher, bach 'ben' ya da bilinçlilik sözcüğü çevresinde gezinir. ben'in düşünmenin diplerinde bir yerdeki, güçlükle anladığımız örtük mekanizmalarla nasıl ortaya çıktığını ele alır. yalnızca düşünmenin değil, benlik duygumuzun ve bilinçliliğimizin farkında oluşumuzun bizi diğer karmaşık şeylerden ayrı kıldığını vurgular. "benliğin ve ruhun ne olduğunu kavramak istedim."sibernetik, yapay zeka ve bilgisayarlarla içli dışlı herkesin kutsal kitabı sayılan pulitzer ödüllü gödel, escher, bach akıcılığı, dehası, değişik fikirleri ustalıkla kaynaştırması açısından ancak lewis carroll'ın yapıtlarıyla karşılaştırılabilir. bu eşi benzeri olmayan, daha önce hiç karşılaşmadığınız türden, kitap ötesi bir kitap: meta-kitap. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. "üçüncüde hayır vardır" diye 3. kere başına oturduğum pulitzerlı eser.

  hofstadter, formal sistemler üzerinden bir giriş yapıp "tam tutarlı sistem" arayışının uygulamalı özetini verdikten sonra "kendini içerme" problemleri üzerinden doğurgan bir analize, bilincin adını koymaya niyetleniyor.

  anlatının mantık-matematiksel -gödel- kısımının yanına eklenmiş gibi duran görsel -eşer- ve işitsel -bach- incelemeler konuyu ilgi çekici kılmak için katılmış çeşniler değil. bilincin kapsayıcılığına yaklaşmak için üstüne gidilmiş olmazsa-olmazlar.

  ilk bölüm sonu itibariyle eyorlamam bu kadar. sezın finalinde güncellerim.