1. tdk'ye göre: Sevgi, istek, düşünüş, anma, hatır vb. kalpte oluşan duyguların kaynağı

  aşklarımızın, işlerimizin, dost seçimlerimizin ve dahi bir sürü şeyin kaynağı olarak belirlediğimiz insan içindeki belirsiz yer. genelde kırılgan bir yapısı olmasına rağmen inatçıdır da. mesela gönül kırgınlığı zor geçen bir şey olsa da insanın gönlü bir şeye kaydı mı vazgeçmesi imkansız gibidir. sonuç olarak insanın mutlu bir hayat yaşaması için gönlünün hoş olması gerekir. birlikte olduğumuz insanlarla mutlu bir hayat yaşamak içinse gönüller bir olsa yeter.

  bu kadar gönül lafından sonra kulaklarınızın pasını silelim:
  Leman Sam - Gönül
  Orhan Gencebay - Gönül
  Duman - Gönül (Orhan Gencebay coverı)

  iyi günleriniz olsun gönlü bol insanlar.
 2. "giremediğin gönül senin değildir, gönül istiyorsan önce gönlünü vereceksin; yani ki gönlün bahası gönülden gayrı değildir..."
  hz. ali

  ayrıca;
  müslüm gürses'in de pas silicilere eklenmesi gereken tanım başlığı.
  müslüm gürses - gönül
  mert
 3. dünyanın en güzel ikinci kelimesi.
 4. bildigim kadari ile bir cok dilde karsiligi olmayan bir kelime. ingilizce bir seminere katildim. konusmaci ruhsal deneyimlere dair bir konudan bahsederken "heart" diyordu ama her heart dediginde aslinda neyi kastettigini aciklamak zorunda hissediyordu ve sonunda dilimizde bu ikisi icin ayni kelimenin kullanilmasi ne aci dedi. o zaman aklimdan, icimden yurek ve gonul kelimeleri gecti ama bunu anlatmanin da bir yolu yoktu maalesef.