good will hunting - gus van sant - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.58)
good will hunting - gus van sant
will hunting fazlasıyla yüksek bir zeka seviyesine sahip, üniversitede temizlikçi olarak çalışan biridir. temizlik yaptığı akşamlardan birinde, bir sınıfın tahtasında yazılı olan bir matematik sorusuna denk gelir, çözülmesi neredeyse imkansız olan bu problemi rahatlıkla çözen will, sessizce ortadan kaybolur. kısa zaman içerisinde problemi yazan profesör tarafından keşfedilen will bu başarısını diğer sorularda da sürdürecektir. ancak bir kavga sebebiyle hapis cezasına çarptırılan will'in bu beladan kurtulabilmek için profesöre ihtiyacı vardır.


 1. bir ilizyon ile seyirciyi olaya çeken klasik amerikan abartması film.

  filmin içinde çok güzel ve sağlam mesajlar var, bunu göz ardı etmem asla. ayrıca robin williams abimiz de mükemmel oynculuğunu göstermiştir. ancak benim eleştirim yaratılan kahraman figürüne.

  her şeyi yapabilen bir genç, çok zeki, çok yakışıklı, ilgi odağı ve bununla birlikte umursamaz, egoist, kararsız, savruk. herkesin üzerine çabaladığı ama kimse için çabalamayan vs.

  bu karakterler her dönem yaratılmıştır. böylelikle zıtlıklardan ve kişinin kendi sınırlılığından dolayı bu karakterlere daima bir sevgi ve özenti beslenmiştir. onun için bu çzentinin sonucunda tuhaf bir kitle meydana geldi. örnekleri çoğaltmak mümkün, greg house (house m.d) misal ya da sherlock holmes vs. vs.

  film ne anlatıyor peki? mevlananın, yunus emrenin yıllardır söylediğini ne olursan ol git (en son sahne için konuşuyorum) ve sevelim sevilelim dünya kimseye kalmaz. mesajlar basit, sıradan.

  eleştirim film kötü olduğu yönünde değil aksine ben de beğendim. eleştirim filmin gereğinden fazla övüldüğüne. bunun gibi hatta daha sağlam mesajlar veren 20 film sayarım.