1. yakında dünyayı ele geçirecek süper güç. şimdilik sadece dünyanın en iyi arama motoru.
  zgrkk
 2. bugün itibariyle sosyal medyada facebook'a rakip olma yolunda bir adım daha atarak hizmet(!) ağını genişleten teknoloji şirketi.

  üstelik bunu oldukça haksız bir biçimde yapıyor: elinde android işletim sistemi avantajıyla ele geçirdiği telefon numaraları ve gmail ve play store'dan gelen e-posta hesapları var. bunları ilişkilendirerek oluşturduğu google çevrelerine (tanıyor olabileceğiniz kişiler) bir bakıyorsunuz geçen hafta telefonunu kaydettiğiniz tesisat ustası da var. şimdi böyle bakıldığında önemli değil gibi gözükse de, sadece telefon numaranızın kayıtlı olduğu pek çok insana da siz öneriliyorsunuz. bu da; adınız, soyadınız başta olmak üzere pek çok bilginizin karşı tarafa ulaşması demek. 13-14 yaşında cep telefonu kullanmaya başlandığı düşünülürse yarattığı tehlikenin facebook ve diğer sosyal medyadan daha büyük olduğu kesin.

  yeni getirdikleri gizlilik ayarları da oldukça karmaşık. çoğu insanın içinden çıkabileceğini düşünmüyorum.

  açıkçası kendi hesabıma hemen hemen tüm ürünlerini kullandığım google'ı izlemeye aldım.
  bu süreçte hoşgörü kartımı da çok sınırlı kullanacağım.

  (edit: ilk adım: +google hesabımı tamamıyla kapattım.)
 3. 2013 de , google'ın yalnızca 5 dakikalığına ulaşılamaması ile dünyadaki internet trafiği %40 oranında düşmüş.
 4. artık legal olmayan çoğu şeyi bulmayan arama motoru.en çok torrent ararken zorlanıyorum bu yüzden yandex kullanmaya başladım yavaştan komple ona geçeceğim sanırım.
 5. en hakiki mürşit.
 6. david vise'ın yazdığı, gökçe köse'nin çevirdiği google hikayesi isimli kitapta bu sözcüğün ortaya çıkışına değinilmektedir.
  !---- spoiler ----!

  başka bir öğrenci, google isminin anlamını sordu. "google çok uzun bir sayı demek," dedi page(*:larry page). "1 rakamıyla başlayıp, 100 tane sıfır ile bitiyor. tam isim aradığımız sıralarda bunu bulduk. nasıl yazılacağı konusunda kafamız karışmıştı, açıkçası biz de yanlış yazmaya karar verdik. bu matematiksel bir terim. ve g-o-o-g-o-l diye yazılıyor. google'ın doğrusu bu. şansımıza çoğu insan bunu bilmiyor."

  !---- spoiler ----!
 7. hepimiz microsoft un kurucusunu tanırız.^:bill gates^ benzer bir şekilde apple ında kurucusunu^:steve jobs^ çok yakından tanırız. hatta bir çoğumuz aralarında geçen anlaşmazlığı bile bilir. konuyu biraz araştırmış olanlar^:veya filmi izleyenler :)^ microsoft un biraz çalıntı olduğunu bilir. peki kaçımız google ın kurucularını tanıyor? bilenler bir elin parmaklarını geçmez.

  şirketin kurucuları larry page ve sergey brin dir. 1996 yılının başında stanford üniversitesi'nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurmuşlardır. ilk başlarda arama motorunun ismini backrub koyan ikili sonradan 10^100 anlamına gelen googol kelimesini biraz değiştirip google kelimesini oluşturdular. bir garaj hikayesi vardır bilirsiniz. işte o hikaye aslında bu. 1997 yılına kadar google.stanford.edu alan adı kullanıldı. 1997 yılında ise günümüzde kullanılan alan adı alındı. alan adının alımından 1 yıl sonra ise resmi olarak şirket açıldı ve şirket adresi arkadaşlarının kaliforniya daki evlerinin garajı olarak belirlendi. 2004 yılında halka sunuldu. günümüzde birçok teknolojik ürünün arkasında google vardır. genelde satın alırlar ama çoğunda vardır. orkut, google buzz, google+, gmail, google chrome, picasa, google talk, android, youtube, blogger gibi site ve uygulamaların sahibi.
 8. artık beni ürkütmeyi başarmış teknolijiler bütünüdür. işte başıma gelen birkaç olay. dün android telefonumda anneme babam gelirken balık oltasını da getirsin dedim. sonrasinda oylesine girdigim web sitesinin ad kisminda n11 in olta reklamları bana pop up landi. oncesinde eşimle bebek araç koltuklarindan bahsetmistik ama internette hic bir arama yapmadik bu konuyla ilgili. sonrasinda ziyaret ettigim web sitelerinin ad larinda neler gordugumu tahmin edebilirsiniz. sanirim dinlemeyi bir kaç adim ileri goturmusler. telefonda soylemeseniz bile anlik olarak dinleniyorsunuz. bu gibi durumlarla karşılaşan bir tek ben miyim merak ediyorum.
 9. arama kısmına "timer" yazarsanız arama sonuçlarının üstüne fonksiyonel bir zamanlayıcı konduran arama motoru.