google chrome - youreads 1. firefox ile beraber şu eklentilerin kurulması halinde, gün itibarıyla tercih sebebi olamayacak tarayıcı:

  • bilinen en güçlü ve kişiselleştirilebilen reklam engelleyici adguard,

  • yer imlerinin bir mail adresi ve şifre ile bir bulut sunucuda depolanıp, istendiği an istenilen sayı ve türdeki cihazla senk edilebilmesini sağlayan eversync,

  • sayfadaki linklerin, sadece tek bir sağ tık ile yeni bir sekmede açılmasını sağlayan right links,

  • bilinen en iyi başlangıç ekranı oluşturucusu speed dial [fvd],

  • sekmelere daha fazla kullanım opsiyonu kazandıran tab mix plus,

  • sahip olduğunuz mail adreslerini tarayıcı menüsüne entegre eden yandex elements (bu pc'ye kurulacak olan bir paket program değildir. bir ff eklentisidir.)

  • yine, bilinen en iyi ücretsiz proxy/vpn eklentisi hoxx

  • en önemlisi, ram kullanımını istediğiniz seviye ile sınırlandırabildiğiniz firemin
 2. son zamanlarda benim gibi takılma, geç açılma gibi sorunlar yaşıyorsanız uzantıları devre dışı bırakmayı deneyin. yaklaşık yedi, sekiz tane eklenti devre dışı bıraktıktan sonra eski hızlı performansına kavuştu kerata.
 3. yeni gelen özellik midir nedir anlayamadım ama belli bir süre sonra açık olan sekmeyi yenileyiveriyor. filmi internetten izliyorken çişiniz geldi, sigara içme ihtiyacı duydunuz gittiniz ve geldiğiniz bir baktınız aa film başa dönmüş!
  mert
 4. shift+ctrl+esc menüsü ile erişilen işlemler menüsünde 2831 tane farklı işlem açmasa, hepsini tek başlıkta toplasa daha iyi olacağını düşündüğüm internet tarayıcı
  ram kullanımını kafaya takmıyorum zira kullanılan ram miktarı açtığın sayfadaki veri miktarına, sekme sayısını, kullandığın eklenti adedi / kapasitesine göre değişiyor. çok ram yiyor diyorsan, kapatırsın bunları, kurtulursun.
 5. the great suspender eklentisi olmadan gercekten ram canavarina donusen tarayici. tabi mac uzerinde gene windows'a nazaran cok daha az kaynak tuketmektedir.
 6. safaride zenmate kullanılamaması sebebiyle mac üzerinde sadece yasaklı sitelere girmek için kullandığım tarayıcı. chrome iyidir, güzeldir her zaman. özellikle youtube videolarını safariye nazaran daha seri şekilde yükleyip oynatıyor.
 7. yerine şiddetle tavsiye ederim (bkz: waterfox)
 8. mail adresinizle browser'a giriş yaptığınız için google'da yaptığınız aramalar kaydediliyor. böylece hangi siteye girerseniz girin daha önce yaptığınız aramalara göre reklam gösteriliyor. (*:oyun büyük tirkiyem!)

  diyelim kahve fincanlarına baktınız sonra 1 hafta boyunca nereye girerseniz girin size kahve fincanı gösterip duruyorlar. sonra da diyelim buzdolaplarına baktınız hop bu sefer de habire buzdolabı bulaşık makinesi fırtlıyor ekrandan. işin kötüsü pc'de baktığınız şeyleri telefonda da gösteriyor.

  dolayısıyla telefona adblock browser indirip chrome'u kaldırdım. pc için varsa onu da kurup pc'den de kaldırcam. çünkü paranoyaklaştırıyor insanı. mesela girip şimdi tost makinesi yapsam bir hafta boyunca tost makinesi zıplatıp beni çıldırtabilirler. o yüzden bakmayıveriyorum, şimdilik.
  abi
 9. allahın belası androidde bok gibi çalışan browser...