• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar h. g. wells
görünmez adam - h. g. wells
iping kasabası sakinleri onu ilk gördükleri zaman, bir pardösü giyiyor ve gözlük takıyordu tepeden tırnağa tüm vücudu bandajla sarılmıştı. gizlediği kimliği ve garip davranışları, nedeniyle kasaba sakinleri ona sorular sorup, onun canın sıkılmasına sebep olmuştu. önceleri, kasabalılar, onun başına korkunç bir kaza gelmiş olduğunu düşündüler. ama gerçek, çok daha tüyler ürperticiydi.

bu gerçek açığa çıkmaya başladığında, sadece bir tek şeyin kesinliğinden emin olmuştu kasaba halkı: bu yabancı bir ruh hastasıydı ve çevresindeki insanlara zarar vererek huzur buluyordu. ilk baskısı 1897 yılında yapıldığında, "görünmez adam" hg wells'in, insanca değerleri önemsemeyen bilimin verebileceği zararlar hakkında dünyamızı haklı uyarısı olarak kabul edildi.


  1. görünmez adam deyince akla hemen sağladığı avantajlar, yapabileceklerin falan gelir ama bu kitapta farklı bir şekilde yaklaşılmış konuya. kitabın adı görünmez olmanın dertleri olsa daha daha uygun olacak neredeyse. kitaptan beklentilerim farklı olduğu için belki de ben biraz sıkıldım ama kesinlikle farklı bir tarzı var.