göz - youreads 1. göz çukurunda bulunan, iri bir bilye büyüklüğünde, küremsi cisim.
 2. görüntülerin işlenmesi büyük oranda beynin içinde gerçekleşir: gözlerin görevi ışığı, bir görüntü olarak işlenebilmesi için beyne iletecek şekilde yakalamaktır.

  gözlerimiz, bir kafatası ve omurgası olan diğer tüm canlıların gözleri gibi, ufak fotoğraf makinelerine benzer. dış ortamdaki ışık gözün içine girdikten sonra, göz küresinin arkasında duran bir yüzeye odaklanır. göze giren ışık kat ettiği yol boyunca çeşitli katmanlardan geçer.

  ışık ilk etapta göz merceğini kaplayan ince, saydam bir doku tabakası olan korneadan geçer. gözün içine giren ışığın miktarı, iris adı verilen ve istemsiz olarak hareket eden kaslar sayesinde genişleyen ve daralan bir diyafram tarafından kontrol edilir.

  ışık daha sonra tıpkı fotoğraf makinelerinde olduğu gibi görüntüyü odaklayan bir mercekten geçer. mercek ufak kaslarla çevrilidir; bunlar kasıldığında merceğin şekli değişir ve bu sayede yakındaki veya uzaktaki görüntülere odaklanır.

  sağlıklı bir mercek şeffaftır ve merceğe eşsiz şeklini ve ışık toplama özelliğini kazandıran özel proteinlerden oluşur. mercek kristalinleri olarak bilinen bu proteinler son derece uzun ömürlüdür ve bu özellikleri, yaşlandığırnızda işlevini doğru şekilde yerine getirmeye devam etmelerini sağlar.

  içeri giren ışığın tamamı, retina adı verilen ve kan damarları ile fotoreseptörlerle dolu olan bir yüzeye yansıtılır. bu fotoreseptörler beynimize görüntü olarak algıladığımız çeşitli sinyaller gönderir.

  retina, hassas ışık toplayıcı hücreler aracılığıyla ışığı soğurur. bu hücrelerin iki farklı çeşidi vardır: biri ışığa karşı çok duyarlıyken, diğeri biraz daha hassastır.

  ışığa karşı çok duyarlı olan hücreler sadece siyah ve beyaz görüntüleri algılar; nispeten daha az duyarlı olan hücreler ise renkli görüntüleri.
 3. noktanın tanımsızlığından yola çıkılırsa, hiçbir yere bakmayan organ. bakın çok enteresan. hiçliğe bakıyor denilebilir. ya da olsa olsa, hiçbir yere, bakıyordur. neresi orası değil de, nasıl bir şey?
 4. gözlerin yüzdeki konumu doğanın beslenme zincirindeki konumunuzu belirliyor. avcı hayvanların gözleri başın ön tarafında birbirine yakın ve ileri bakacak şekilde. maksat hedefe odaklanmak. av olanların ise başın iki yanında, yanlardaki hareketleri gözlemleyebilecek ve avcının gelişinden haberdar olacak şekilde konumlanmış. büyük balıkların küçük balıkları yediği denizlerde neredeyse bütün balıkların gözleri başın iki yanında. karada ise daha çok otçullarda gözlemliyoruz bu durumu. insanların ise gözleri pek çok avcı tür gibi yüzün ön tarafında doğrudan karşıya bakıyor.
  bu bile veganizmin doğaya aykırı olduğu önermesi için yeter sebep. bahane arıyorum evet.