green book - peter farrelly - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
green book - peter farrelly
Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960'lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmıştır. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip (Viggo Mortensen) şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir. (www.sinemalar.com'dan alıntıdır)


 1. bülbülü öldürmek kitabının ardından izlendiğinde, beyaz amerikalıların ve özellikle çiftçi kesiminin (bkz: hillbilly) siyahi vatandaşlara olan nefreti konusunda bildikleriniz nasıl da pekişiyor. 1860'lardaki iç savaşı kaybetmelerine rağmen siyahilerin köle kalması arzuları 1900'lerin ortalarına kadar devam etmiş gerçi hala daha devam ediyor.

  filmi izlememin asıl sebebi tabii ki kralı izleyecek olmaktı. viggo mortensen lotr'dan sonra benim için hep kral olarak kaldı. buradaki italyan-amerikan rolüne de çok yakıştığını düşünüyorum, filmin komedi kısmı onun omuzlarındaydı.

  fazla beklentiye girmeden güzel vakit geçirmek, insanlığa olan umudunuzu tazelemek ve hazır soğuk havalar da gelmişken sinemaya gitmek için hoş bir bahane olabilir. filmin gerçek bir dostluk hikayesi anlattığını da unutmadan söyleyelim.
  nesli
 2. keyifli bir yol filmi, oldukça geniş bir izleyici kitlesine hitap etmekte. konusu ve oyuncuları da göz önünde bulundurulduğunda, ancak oscar'a aday olmasa şaşırtırdı diye düşünüyorum. muhtemelen eli boş da dönmeyecektir.

  amerikan tarihinin karanlık gerçeklerini, ırkçılığı konu alan film gerçek olaylara dayanıyor. viggo mortensen'i de, mahershala ali 'yi de izlemek büyük keyif. iyi bir amerikan filminden ne bekliyorsanız, hepsini bu filmde bulabilirsiniz gibi gözüküyor, tüm şartları sağlıyor.

  keyifle izlenecek bir film, güncel imdb puanı: 8.3. trailer
 3. güzel filmdi, oscarı hak etmişti. keyifle izleniyor hem yolda geçmesi hem müzikle ilgili olması hem de ırkçılık konusunda yeni bir şeyler göstermiş olmadı bakımından iyiydi. (nasıl hala bu konuda yeni şeyler öğrenilebiliyor hayret ediyorum).  !---- spoiler ----!

  mesela iyi müzisyen olduğu için davet edilmesi ve ardından beyazların tuvaletine girememesi, aynı yerde yemek yiyemesi, ama ne tuhaf ki piyano çalarken herkesin ona hayran kalması. çok değişik bir kafaydı bu.

  !---- spoiler ----!
  abi