gss prim borcu - youreads 1. öncelikle şunu belirteyim. başlığı "siyaset" kanalında açtım. neden derseniz: gss prim borcu; amacının(!) dışında olup bir siyasi koz, resmi haraç ve ülke vatandaşını aptal yerine koyan bir sistemdir.

  hemen hemen herkesin olduğu gibi benim de bu sistemle sorunlarım oldu ve olmakta. sıralayayım.

  -2012 ocak 1 den itibaren yürürlüğe giren sistemde, sigortalı ve öğrenci olmadığım süre yaklaşık 6 ay. okulun bittiği, askere kadar kendime tatil yaptığım 2012'nin 2. yarısındaki 6 ay. neyse tabi ki ben de böyle bir sistemin olduğundan haberdar değilim. sosyal medyayı bu kadar yakından takip etmeme rağmen. neyse.

  - daha sonra bu gss'den 2014'ün sonlarında haberim oldu, allah'tan o arada bir işe yerleşmiştim. sorguladık borcu, o da nesi? askerlik yaptığım dönemi de borca eklemiş, her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp yanlış yapmayan devletimiz vatandaşına borç çıkarırken hata yapıyor.(!)

  -neyse gittik sgk'ya elimizde terhis belgesi. şu tarihlerdeki borçları siliverin dedik. zahmet oldu devletimize 1 ay sonra kalktı borçlar.

  -neyse dedik bari faiz borçları girmesin, gidelim gelir testi denen zımbırtıyı yaptıralım. g3 üzerinden borç çıkacağı kesin olduğu için gerçekleri yansıtan ayda 1000 tl. alkole harcadığımı belirttiğim gelir testini verdim ilgililere. son dakkanın son dakkasında resmi gazetede yapılandırmak için ek 6 ay daha verildiğini öğrendiğimde ise beynimde bir kez daha "burası türkiye" sesleri yankılandı.

  -sonuç mu? daha gidip almadım gelir testi sonucumu. yine son dakkanın son dakkasında gideyim. :)

  -bu arada benim gıcıklığıma mı yaptılar bilmiyorum ki ben öyle düşünyorum ama, az önce e devlete girdim ve gss prim borcumu 2012 den 2015 in şu ayına kadar yatırılmamış ve 5000 küsür tl olarak gördüm.

  -siz beni dürterseniz ben de sizin böyle anti propagandanızı yaparım. hadi bakalım
  el mi yaman bey mi yaman.
 2. bugün bu yapılanma zımbırtılarının, gelir testi yaptırmamışların geriye dönük borçlarını sildirebilmesi için son gün.

  2-3 sene önce öğrenci olmama rağmen sanırım memurların da o zaman tam bilmemesi sonucu bizim ailemin eve gelir testi yapmaya gelmişler. bizim oğlan okuyor filan demişler ama olsun siz yaptırın az ödersiniz tarzı bir şeyler söyleyerek yapmışlar. o zamandan beri en düşük primden borç birikmeye devam ediyor.

  öğrenci belgesini arkasına telefon numarası yazarak verebileceğimiz bir yer yapmışlar akıl edip. yoksa saat 9.30 da orada olmama rağmen sıra 250lerde iken aldığım sıra 950ydi. borçları silerler mi bilemem çok umursamıyorum da ödemem nasılsa ama öğrenci olup da borcu olanlar öğrenci belgesi vermek basit bir iş şu an. işi olmayan halletsin bence.
 3. süper sosyal devlet anlayışının trajikomik muamele biçimi. öğrencisi, sigortasız çalışanı, sigortalı çalışanı, yaşı 25i geçeni geçmeyeni, işsizi, üniversiteye geç gireni fark etmeksizin borçlanan insanlar var. devlet vatandaşını borçlandırıyor, ayrıca özel sağlık sigortası olan insanlar da sorumlu tutuluyor.vatandaş bir birey olarak kendi sağlık olanaklarından yararlanıp yararlanmama konusunda serbest bırakılmıyor. ne hakla peki, sağlık hizmetinden yararlanmak istiyorum diye bize soruldu mu? hayır.
 4. ötv'ler kdv'ler günde 20 kere girdiği halde ses çıkarmayanları sızım sızım sızlatan, adeta kan alan borç.
 5. ali tezel benim söylemek istediğim her şeyi söylemiş, güzel demiş.

  link
 6. nasıl bir sistemleri var anlamış değilim...
  hadi anladık part time çalışırken borcu dayadınız bir güzel... ama e mübarekler artık full time çalışıyorum.. her gün için sigortam yatıyor... daha niye bana hala borç yüklüyorsunuz ki her ay... hayır benim sigortam olduğunu sizin sisteminiz anlamayacaksa kim anlayacak.. aynı kurum içerisindeyi hadi geçtim ama bana sunduğunuz tek bir internet sitesi içerisindeki farklı sayfaların birbirinden haberi olmaması nedir ya.. nasıl bir servisiniz var biri her ay yatan sigortamı tutuyo biri de sigortası yok diye borcu dayıyor.. maaşaaalllah....
 7. borcunu ödememe rağmen sistem illa gelip kendiniz sildireceksiniz dedi bende inatla gidip sildirmedim
 8. aldıkları astronomik verigilerin yetmemesi sonucu nasıl yapsakta insanlardan daha çok para yolsak sorusunu konseyce düşünüp bu fikri bulmuşlar sanırım. yurt dışında olmama rağmen oturum bekleme sürecinde bile herifler borç giydirmiş
 9. eğer çalıştığınız zaman size borç yazılmışsa, bulunduğunuz il/ilçedeki sgk'nın mail adresine mail göndererek sildirilebilen borç.
  sucuk
 10. 3 haziran 2013'te 25 yaşımı doldurdum ve 7 haziran 2013'te iş başı yaptım. 12 lira borç çıkarmışlar. şuan faizlerle 15tl civarı olmuş. ne zaman af gelir faizi silerlerse o zaman kapatıcam borcu ..