guernica - pablo picasso - youreads  1. bir bombardıman gecesini anlatan tablo, pablo picasso'ya büyük şöhret getirmiş eserlerinden biridir. 7.76 m eninde ve 3.49 m yüksekliğindedir. sergilendiği müzede iki odaya bir görevli düşerken, guernica'nın tek başına sergilendiği odada iki görevli daimi olarak tablonun sağında ve solunda durmaktadır. özellikle turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

    tabloyu bir gecede yapan picasso bir sergisi sırasında ''bu tabloyu siz mi yaptınız?'' diye soran bir nazi subayına ''hayır, siz yaptınız!'' demiştir.
  2. gunluk hayatta,sosyal ve siyasi olaylarda yasananlara tanik oldukca picasso ve nazi generali arasinda gecen diyalogu aklima getiren tablo.sayfalarca tartisilan pek cok seyin ozetidir aslinda.cocukken karsisina gecip uzunca dusundugum olmustur ne anlatmis bu adam diye.
  3. kara murat benim, hayır benim, hayır benim sahnesini anımsatan hayır siz yaptınız lafını eden kişinin elinden çıkan tablo, belki o esnada ortamda olan başkaları da hayır siz yaptınız diyerek.....
  4. picasso ölürken vasiyet bırakmıyor yakınlarına. yalnızca guernica’yı müzeye emanet ettiğini bildirmiş.
    sezgi