gülten akın - youreads

gülten akın

Kimdir?

1933 yılında yozgat’ta doğdu. ortaöğrenimini beşiktaş atatürk anadolu lisesi 'nde tamamladı. 1955'te ankara üniversitesi hukuk fakültesi’ni bitirdi. 1956’da yaşar cankoçak'la evlendi. beş çocuk büyüttü. 1958-1972 arasında kaymakam olan eşinin görevi nedeniyle anadolu’nun çeşitli ilçelerinde yaşadı. gevaş, alucra, gerze, saray ilçelerinde ve kahramanmaraş'ta yardımcı avukatlık, avukatlık ve öğretmenlik yaptı.

1972'de ankara'ya yerleşerek türk dil kurumu derleme ve tarama kolu'nda çalıştı. kültür bakanlığı yayın danışma kurulu üyeliğinde bulundu.demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. insan hakları derneği, halkevleri, dil derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı.

son haber gazetesinde ilk şiiri 1951'de yayımlandı. ardından hisar, varlık, yeditepe, türk dili, mülkiye gibi dergilerde çıktı. başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi. gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkardı.

şiirlerinde büyük ölçüdü folklor öğelerinden yararlandı. şiir üzerine yazılarını biraraya getiren "şiiri düzde kuşatmak" (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, "halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak" sözleriyle açıklar. şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. bestelenen şiirlerinden biri, sezen aksu'nun 1993 tarihli albümüne adını veren deli kızın türküsüdür. (besteleyen: sezen aksu)

ayrıca kısa oyunlar da yazmıştır.

milliyet gazetesi'nin anketiyle dağlarca'nın ölümünden sonra yaşayan en büyük şair seçilmiştir.

ödülleri

şairin aldığı pek çok ödül vardır. bazıları:

1955 - varlık şiir yarışmasında birincilik ödülü 1964 - türk dil kurumu şiir ödülü 1972 - trt sanat ödülleri yarışması'nda başarı ödülü 1976 - yeditepe şiir armağanı 1991 - halil kocagöz ödülü 1992 - sedat simavi vakfı edebiyat ödülü 1999 - akdeniz altın portakal şiir ödülü 2003 - dünya gazetesi yılın telif kitabı ödülü 2008 - erdal öz edebiyat ödülü 1. şiir kavramını en iyi tanımlayan şairlerden biridir.

  ''şiir, dizelere sıkıştırılmış bir nükleer enerji. parçalanacak, patlayacak olan şey. düzeni, egemenleri korkutan şey. hem haz, hem derinlik, hem sonsuz bir bağımsızlık, bağsızlık, hem çok ince bir denge, bir iç düzen. sabır ve coşku. yani yaşamdır şiir. doğumdan ölüme kadar, hatta öldükten sonra da unutulmamaktır.'' der ve bizi mest eder.

  yani gülten akın'dır şiir. unutulmayandır ve hep okunacak olandır.

  ''susuzdu, suya değdi dudaklarım seni sevdim
  mevsim kirazlardan eriklerden geçti yaza döndü
  yitik ceren arayı arayı anasını buldu
  adın ölmezlendi bir ağız da benden geçerek
  soludum, üfledim,yaprak pırpırlandı ağustos dindi
  seni sevdim, sevgilerim senden geçerek bütünlendi”