1. one
 2. 80’li yıllarda fırtına gibi esen glam metal furyasının en ünlü gruplarından biri. dönemin en haşarı çocukları... grup son derece çalkantılı bir geçmişe sahiptir. 1985 yılında ilk kurulduğunda kadroda vokalde axl rose, gitarda slash, ritim gitarda izzy stradlin, basta duff mckagan ve davullarda steven adler vardı.

  müzik tarzları da her ne kadar glam metal olarak tarif edilse de, grup, özellikle de axl rose buna şiddetle karşı çıkıyor, glam metal’ın diğer ikonik gruplarıyla karşılaştırılmaya çok kızıyordu. sound’ları da aslında glam’den birazcık kayıyordu. mötley crüe, poison veya bon jovi’nin yaptığı gibi, anthem denen eğlenceli nakaratlı “huu eller havaya” tarzında parçalar hiçbir zaman olmadı gnr’da. katıksız rock yaptılar hep. müziklerindeki isyan, sahnelerine ve hayatlarına da yansıdı. albüm kayıtlarından tutun, konserlerine kadar sık sık gruptan birileri olay çıkartıyordu. tabii huysuzluğuyla bilinen axl genelde başı çekiyordu olaylarda. homofobiyi ve ırkçılığı savunan bazı şarkıları sözleri çok tartışmalıydı.

  tüm bunlara rağmen, müzik dünyasının aranan isimleriydi. kendi turnelerine çıkmadan önce mötley crüe, alice cooper, iron maiden, aerosmith gibi isimlerin alt grubu olarak sahne çıkıyorlardı. ilk turneleri olan appetite for destruction turnesi 16 ay sürmüştü ve en uzun turnelerden biri olmuştu. steven adler bir kavgada elini kırınca, 8 konser için eagles’ın davulcusu don henley gibi efsane bir isim yerini doldurmuştu. 1992 yılında mtv ödül töreninde november rain’i çalan gruba, elton john axl rose’la birlikte karşılıklı piyanolarda eşlik etmişti. düşünün yani, elton john gibi bir adam...
  performansı şuradan izleyebilirsiniz.

  gruptaki çatlaklar uyuşturucu sorununu bir türlü atlatamayan steven adler’ın 1990 yılında use your illusion albümlerinin kaydı sırasında kovulmasıyla başladı. adler daha sonrasında yayınladığı anılarında şöyle anlatmış olayları: menajerin ofisine çağırıp bana bir sözleşme imzalattılar. sözleşmeye göre, her uyuşturucu kullandığımda 2000 dolar ödeyecektim. sonra ortaya çıktı ki, telifler dâhil her şeyi bırakıp gitmem için bana 2000 dolar veriyorlardı.”

  adler’dan sonra gruba matt sorum katılır. ancak herkes bu değişiklikten memnun değildir. izzy stradlin sorum’un grubun tarzını daha heavy metal’e taşıdığını düşünüyordur. bir röportajda, “adler’ın gruba olan katkısını, elini kırdığında ve geçici olarak cinderella’nın davulcusu fred coury yerine geçtiğinde anladım. onsuz olmuyordu. doğru gelmiyordu bana.”

  axl bu arada, grubun menajerini kovmuş, yerine başkasını getirmiştir. turne sırasında da sürekli huysuzluk yapıyor ve olay çıkartıyordur. izzy stradlin o aralar uyuşturucu ve alkolü bırakmış, axl’ın kararlarından, grubu yönetmesinden ve konserlerde çıkan olaylardan mustariptir. 1991 yılında o da grubu bırakır. stradlin’in yerine gilby clarke gelir. 1993 yılında the spaghetti incident adlı albümleri yayınlanır. albüm grubun en kötü satan albümü olur. üstelik tarikat lideri charles manson’ın bir şarkısına yer verdikleri için de çok tartışmalıdır. axl rose, albümde ayrıca stradlin’in kayıt aldığı her şeyi baştan gilby clarke’a yaptırır.

  ancak 1994 yılında bir gün rose küt diye gilby clarke’ı kovup yerine paul tobias’ı getirir. stüdyoda albüm için toplanan ekibe de “bu yeni ritim gitaristimiz” der. slash ve duff mckagan bu durumdan son derece rahatsızdır.

  ve... 1995 yılında grubun isim hakkına sahip olan axl, gruptan ayrılıp, aynı isimle başka bir ortaklık kurar. slash daha sonraları olayları şöyle anlatır: axl 1992 yılındaki use your illusion turnesi sırasında bir gece, biz isim haklarını devredene kadar sahneye çıkmayı reddetti. hepimiz imzaladık maalesef çünkü sahneye çıkmayacaktı.” axl’ın bu hamlesi üzerine, slash birkaç ay sonra gruptan ayrılır. slash’in peşinden matt sorum da ritim gitarist tobias’la anlaşamadığından dolayı gruptan atılır. ve orijinal kadrodan geriye kalan son üye duff mckagan da birkaç ay sonra gruptan ayrılır. mckagan'a göre grup istediğinden çok daha farklı bir yönde gidiyordur.

  artık bambaşka bir grup olmuştur guns n’ roses. gruba gelen gidenlerin arkası kesilmiyordur. 1999 chinese democracy adlı albüm için tekrar stüdyoya girerler ancak tamamlayamazlar. axl bir yandan da yeni grubuyla appetite for destruction şarkılarını tekrar kayıt almakla meşguldür. amaç eskiden kalan her şeyi silmekti herhâlde çünkü durmadan da grubun eski üyelerini kötülüyordu röportajlarda. albüm bir türlü bitmez, axl konserlere gitmez, konserler iptal olur, davalık olurlar, bin türlü dengesizlikler, olaylar olaylar derken, albüm nihayet 2008 yılında biter. son albümleri olan the spaghetti incident’ın üstünden 15 yıl sonra.

  2009 yılında 9 yıldır ilk defa bir röportaj veren rose, slash’e hâlâ kin kusuyordur. tekrar bir araya gelmeyi reddediyordur ancak stradlin ve mckagan için kapıyı aralık bırakır. bu arada gruptan yine ayrılanlar ve yeni gelenler olur.

  2012 yılında orijinal kadronun rock and roll hall of fame tarafından onurlandırıldı. stradlin, slash, mckagan törene katılmak istediklerini dile getirirken, axl rose grup üyesi olarak isminin çıkartılmasını istedi. törende slash, mckagan, stradlin, adler, matt sorum ve gilby clarke mr. brownstone, sweet child o’mine ve paradise city şarkılarını çaldılar. slash’in grubunun vokalisti myles kennedy rose’un yokluğunda vokaldeydi.
  2015 yılında slash ve mckagan coachella’da gruba tekrar katıldılar. son olarak da ağustos 2021’de absurd adlı bir single çıkarttılar.

  müzik tarihinde en çok grup üyesi değiştirerek tarihe geçen guns n'roses'e kimlerin ne zaman gelip, ne zaman gittiğini şu çizelgeden görebilirsiniz...