günübirlik turlar - youreads 1. istanbul ve çevresi olarak baktığımda pek çok alternatif var. ben tur şirketlerini tercih ediyorum. isterseniz bir grupla ya da arkadaşınızla kendi aracınızla da gerçekleştirebilirsiniz ama ben gibi tek ve yek iseniz, size paket halinde bir takım avantajlar sunarak turunuzu gerçekleştiriyorsunuz.

  ilk akla gelen yerlerden biri sapanca-maşukiye-kartepe güzergahı. göl kenarında kahvaltı edebilir, kartepeye tırmanabilir, maşukiye' de alabalık yiyebilirsiniz. yürüyüş açısından oldukça doyurucudur.

  bir diğer günübirlik alternatifi ise abant yedigöller.. her mevsim gidilir, kamp da yapılır belki ama gitmek için çok güzel bir mevsimi seçmiştim ben, kasım. ilk günleri ve soğuğu derinlemesine hissetmenizin dışında, göreceğiniz renk cümbüşü sizi sizden alacak ve gittiğinize değdiğini düşüneceksiniz.

  samandere-güzeldere şelaleleri.. düzce' ye bağlı bu iki güzel şelaleden samandere şelalesi' ne kendinizi atmadan edemeyeceksiniz. yazın bile suyu buz gibi ve evet ben paçalarımı sıvayıp dalmıştım suyuna.

  daha gidemediğim çokça yer var, mesela ağva. istanbul' a yakın olması şöyle dursun, gerçekten tabiatıyla dikkat çekici. o yüzden bu yıl ki programlarım arasına mutlaka dahil ettiğim ve artık özlemini sonlandırmak istediğim bir gübübirlik aktivite.

  iğne ada langoz ormanları, yuvacık, cumalıkızık-mudanya... benim aklıma diğer gelenler ve en çok gitmek istediklerim.
 2. düzce güzeldereyi tavsiye edebilirim. iki yol var. araçla gideceksiniz batıdan yanaşanı tercih edin derim.
  bolu için abant yerine gölköy tercih edilebilir.
  yedigöller asfalt yapıldıktan sonra çok kirlendi.
  h2o
 3. sakarya'nın yaklaşık 45 km. kuzeyindeki karasu ilçesi de iyi bir alternatif olabilir. sabah sakarya nehrinin üzerinde kahvaltınızı yapar oradan da 10 dak. mesafedeki doğa harikası acarlar longozu ormanlarını gezebilirsiniz. kahvaltı için küçükboğaz gölü'nün kıyısındaki mekanları da tercih edebilirsiniz. oradan akçakoca istikametine dönerseniz yarım saatte maden deresi'ne ulaşabilirsiniz. buradaki mesire alanında ister piknik yapar isterseniz dere boyu yukarıya doğru patikayı takip ederek şelaleye yürüyebilirsiniz. yolda iki adet mağara (tünel) ve bir uçurum kenarından geçerek keyifli bir yürüyüş yapacağınızın garantisini verebilirim. eğer su seviyesi çok yüksek değilse dönüşte derenin içinden dönmenizi tavsiye ederim. derenin üstünde iki tane alabalık restoranı ve kiralık bungalovlar mevcut. eğer vaktiniz varsa ve gelmişken denize de gireyim diyorsanız zaten türkiye'nin en uzun sahil şeritlerinden birine sahiptir karasu.
  akşam sakarya nehri'nin denize döküldüğü yenimahalle'de çay kahve içerek güneşin batışını izleyebilirsiniz. aynı yerde birçok rakı balık restoranı da mevcut. bilgi isteyen arkadaşlar mesaj kutumu kırmızıya boyayabilir.
 4. bayram tatilini fırsat bilerek değerlendirilmesi gereken turlardan biridir; en azından çok da uzak kalamam diyorsanız yaşadığınız yerden. şu an pek çok firmanın kampanyası da var ayrıca.
 5. haftasonubirlik olanlarının verimli şekilde hem zihin boşaltmayı, hem de yeni yerler görüp deneyimler yaşamayı mümkün kıldığı tur çeşidi. dönüldüğünde fiziken yorgun olunsa da, zihnen "yeniden başlat tuşuna basılmış gibi" hissediyor insan :)