• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.42)
Yazar jane austen
gurur ve önyargı - jane austen
.jane austen bu romanında, yaşadığı dönemin toplumsal değer yargılarını, insan ilişkilerini kendine özgü mizahi bir üslupla anlatır. evliliğin her iki taraf için de karlı olması gereken bir anlaşma olarak görüldüğü bir dönemdir bu. acaba kahramanlarımız elizabeth bennet ve fitzwilliam darcy beraberliklerinin önündeki engelleri aşabilecek midir? ve aşk, gururlan ve önyargılan yüzünden bir araya gelmeleri imkânsız gibi görünen bu iki insanı birleştirebilecek midir? (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. çok başarılı karakterlere sahip, dönemine ince bir eleştiri gönderen harika bir roman. pek duygusal öğe içermeden yazıldığı halde şimdiye kadar yazılmış en iyi aşk romanıdır.
  pia
 2. jane austen her romanında harika karakter analizi yapar. her romanının sonunda karakterleri evlendirir. gurur ve önyargı en sevdiğim romanıdır. aşkı anlatmadan hissetiren bir roman.
 3. herkese tavsiye ederim okunması gereken bir kitap. dönemini çok iyi yansıtan ve iki zıt kararkter üzerinden kitabı ilerleten yazar çok önemli noktalara dokunuyor.
  sınavda sorumlu olduğumuz bu romanı sınavdan bir gün önce okumaya basladim öyle çok akıcı olmasada mecburiyetten 1 günde bitirdim. kaçırdığım çok nokta olduğunu düşünüyorum tekrar okunacaklar listemde kendisi. işte o zaman daha kapsamlı bir yorum yapacağım.
 4. bazı yayınevleri aşk ve gurur ismiyle basmış, filmleştirilmiş de kitaptır.
  zgrkk
 5. aşkı çok güzel ve özel anlatan başarılı bir roman.
  austen güçlü kadın karakterler çizer. onun kadınları gururludur. içten ve derinden bir aşkla ama onur'larından taviz vermeden severler.
  günümüzün ucuz aşk romanlarıyla kıyas dahi edilemeyecek bu roman aşk bile anlatılacaksa edebiyatçısının elinden çıkmalı dedirtir.
  ingiliz edebiyatının gerçek aşkı hiç yaşamamış belki de yaşamış ama bunu evliliğe dönüştürememiş büyük yazarının başarılı eseri.
  bilmem ki yaşanamayacak kadar güzel bir aşkı (bir hayali ) anlattığı için mi bu kadar başarılı?
 6. iş bankası hasan ali yücel klasiklerinin birinci kitabı diye aldım, önce aşk romanıdır sıkar diye düşündüm ama çok önyargılı yaklaşmışım. kitaptaki tüm karakterler çok sağlam. o kadar iyi tanıtılmış ki, olaylara kimin nasıl tepki vereceğini anlıyorsunuz. 200 senedir okunuyor, defalarca filmi çekilmiş. kesinlikle okuyun.
 7. gurur mr. darcy iken önyargı elizabethtir.
 8. bugun filmini izledim; film, kitabindan guzel degil, ayni tadi vermiyor. alin okuyun.
 9. kitabın kapağını kapatıp buraya koştum. o kadar kibarlık ilk başlarda fazla, diyalogları ise sıkıcı geldi fakat zamanla dile aşina olunuyor ve akıp gidiyor...
  bugüne kadar nasıl ola ben böyle bir eseri atlamışım o konuda kendime çok kızgınım :) aşık olasım var şu an.

  yazar o günün karakterlerini ve yaşam tarzlarını yansıtma konusunda son derece başarılı. her dönemde okuyucu mutlaka kendinden ve çevresinden bir şeyler yakalayacaktır. okuyun, okutun efendim :)