1. senfonik metal icra eden gruplardan. güzelim müziklere, kadın vokallere karşın, therion gibilerinin değerini hatırlatırcasına, beter, kulak tırmalayan grunt vokali kimi şarkıların içine eder. konserine de gittim. adam sempatik vs. fakat durum böyle arkadaş, iyi bir vokal yaraşır bu müziklere. aynısı bitter sweet symphony ve the verve için de geçerli. müzik iyi, vokal kötü. otur, beş. https://en.wikipedia.org/wiki/Haggard_(band)

  kişisel seçkim (enstrumantallar ağırlıkta):

  And Thou Shalt Trust... the Seer (1997):
  Chapter I: The Day as Heaven Wept
  Chapter II: Requiem in D minor
  Chapter III: Cantus Firmus in A minor
  Chapter V: Lost (Robin's Song)

  Awaking the Centuries (2000):
  Heavenly Damnation
  The Final Victory
  Saltorella la Manuelina
  Awaking the Centuries
  In a Fullmoon Procession
  menuett
  Prophecy Fulfilled/And the Dark Night Entered
  Courante
 2. bütün eserleri ayrı bir kapı gibidir geçmişe açılan, gözünü kapatırsın bir anda kendini büyük bir salonda bulursun, içinde devasa sütunlar, altın sarısı çerçeveli tablolar, sahnede elleri zincirli adam yorgun, üzüntülü. içinde onlarca insan, birazdan başlayacak bir oyunu belki de biraz sonra yaşamına son verilecek bir mahkumun son nefesini görmek için bekleyen sinirli bir topluluk, derken hemen ilerideki siyah kapşonlu adam çıkar elindeki kemanıyla, yayını sürter tele, diğeri eskimiş elleriyle basmaya başlar piyanonun tuşlarına tıpkı yıpranmış bir daktilonun kağıda çarpışları gibi, her basış biraz daha yaklaştırır kağıdı sona. sürter yayını tele siyah kapşonlu adam. bağırır elleri zincirli adam derin derin.
  bir anda içeri girer beyaz elbiseli, uzun saçlı kadın, sesi üzüntülü, merhamet ister gibi, ağlamaklı, çocuğunu kaybetmekten korkan bir kadın gibi hırçın, kararlı. konuşmaya, söylemeye başlar. insanların beyinlerine girercesine.
  o anda obua çalmaya başlar kimsenin göremediği, büyükçe bir sütunun ardından. iyi sonun habercisi flüt eşlik eder. dinlersin sadece. ta ki sonraki şarkıya geçip kendini uzunca, sağı solu ağaçlarla çevrili, at arabalarının eskittiği çamurlu bir yolda bulana dek.
 3. ankaradaki konserinin afişini görüp bunlar herhalde senfonik metal grubu öyle bir tipleri var diye gittiğim, konseri istiklal marşı ile kapatan güzide grup. şarkıları müthiş o günden sonra da bayağı dinler oldum.
 4. asis nasseri önderliğinde kurulmuş aşık olunası alman senfonik metal grubudur. kendileri üşenmeyip fransız kahin nostradamus'un bütün kitaplarını okumuşlar ve ona duydukları aşkı ortaçağ müziğiyle harmanladıkları bestelerinde anlata anlata bitirememislerdir. (bkz: awaking the centuries) velhasıl iyi de yapmışlardır. kendinizi başrolünü sizin oynadığınız hobbit tarzindaki filmlerin içinde buluverirsiniz. her an kazanmaya hazır.. inançlı..güçlü...kararli.. idealist.. o muhteşem ezgiler ahenkle dans ederkenn dudağınızda beliren hafif bir gülümsemeyle o anın zevkini tüm hücrelerinizle hissedersiniz. biraz daha bilgi vermek gerekirse..
  parçaların hepsini asis nasseri yazıp bestelemistir. aynı zamanda grubun gitaristi ve brutal vokalistidir.
  awaking the centuries albümüyle seslerini dünyayı duyurmuşlar ardından galileo galilei 'nin ölmeden önce söylediği söz olan "eppur si muove" adında albümleriyle zirvenin tadını çıkarmışlardır. albüm "per aspera ad astra" ve "herr mannelig "(bkz: isveç baladi) gibi efsane şarkıları barındırır. en son albümleri olan tales of ıthiria' da önceki albümlerin aksine kurgusal ortaçağ benzeri evrende gerçekleşen hayali hikayeleri anlatmışlardır.
  velhasıl acaba ben yaylı çalgılara duyduğum aşırı ilgiden dolayı mı yoksa gizemli ortaçağ hikayelerini sevdiğimden mi (bkz : allah affetsin) bu kadar çok dinliyorum hâlâ bilmiyorum.
 5. bu mecradan öğrenip çok hoşuma giden grup.
 6. adını nerde görsem, nerde okusam kafamda davullu introsuyla "herr mannelig" şarkıları çalan fıstık topluluk. senfoni güzel, rock güzel, bunlar ikisini yapıyorlar bambaşka güzel. şarkının favori bölümü erkek sesinin arkada taramalı tüfek sesi gibi bir müzikle girdiği bölüm benim için. dinleyin,sevilir efendim.