halil inalcık

Kimdir?

inalcık, aslen kırım tatarı'dır. balıkesir muallim mektebi'ni tamamladı. 1935 yılında ankara üniversitesi dil, tarih ve coğrafya fakültesi yeni çağ tarihi bölümünde yükseköğrenimine başladı. 1942 yılında "tanzimat ve bulgar meselesi" adlı doktora tezini verdi. uzun yıllar aynı fakültede osmanlı ve avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında chicago üniversitesi tarih bölümü'ne "osmanlı tarihi üniversite profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında meşhur kitabı the ottoman empire the classical age 1300-1600 yayımlandı. yurtiçi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında bilkent üniversitesi'ne davet edildi ve burada tarih bölümünü kurdu. yazdığı makale ve kitaplarla osmanlı imparatorluğu tarihi üzerinde tartışılmaz bir otorite haline gelen prof. dr. halil inalcık halen bilkent üniversitesi osmanlı tarihi bölümü'nde yüksek lisans ve doktora ögrencilerine seminer dersi vermektedir.

hayatı ve tarihçiliğini anlattığı tarihçilerin kutbu halil inalcık kitabı adlı söyleşi kitabı türkiye iş bankası kültür yayınlarından 2005 yılında yayımlanmıştır.  1. türkiye'nin yetiştirdiği en iyi profesörlerden biridir kendisi.
    tarih alanında almanların ranke si ingilizlerin toynbee si ne ise halil hoca da odur.
    yaşayan en büyük tarihçidir.
    100 e dayanan yaşına rağmen hala çalışmalarına devam etmekte, cebinden türkiye üniversitelerini çıkaracak bilgiye sahiptir.
    ömrü uzun olsun.