halit refiğ - youreads 1. 1955-2005 arası 50'den fazla filmin senaryo ve yönetmenliğinde bulunmuş, farklı ve iyi yönetmenlerden. gözümden kaçan ya da hatırlayamadığım yoksa izlediklerim:

  gurbet kuşları (1964) filmiyle ilk defa düzenlenen antalya film festivalinde en iyi yönetmen ve film ödüllerini aldı. senaryo orhan kemal eserinden, uyarlama turgut özakman. film istanbul'un göç sorunu, trafik sorunu, menderes hükümetine eleştiriler barındırıyor. cüneyt arkın bu filmle birlikte yıldız olmuş.

  haremde dört kadın (1965) osmanlıya eleştiriler vardır bu filmde de ve film antalya'da milliyetçilerin saldırısına uğrar. eser kemal tahir. ayrıca türkiye'de çekilen filmler içinde lezbiyen sahneler olan ilk filmlerden biridir.

  karakolda ayna var (1966) ve kız kolunda damga var (1967) sadri alışık ve fatma girik oynuyor.

  sultan gelin (1973) türkan şoray'ın oynadığı dram filmi.

  aşk-ı memnu (1975) ilk uyarlaması müjde ar da bu mini diziyle yıldız olmuş. bunu izlemedim.

  teyzem (1986) ümit ünal'ın ilk senaryosu. milliyet gazetesi senaryo yarışmasında birincilik ödülü alan senaryosundan çekilmiştir.

  hanım (1988) eşref kolçak ve yıldız kenter'in en iyi oynadığı film. antalya'da en iyi yönetmen ödülü aldı.

  karılar koğuşu (1989) kadir inanır'ın en iyi oynadığı film. inönü hükümetini eleştiriyor. yine antalya'da en iyi yönetmen ve film ödülleri aldı.

  köpekler adası (1997) 2010 yılında ekşideki bir yazıya göre filmin yapımcısı fettullah gülen ve ayrıca refiğ'in en sahiplendiği filmmiş. bunu bulamadım.