• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar kemal tahir
halk plajı - kemal tahir
kemal tahir’in müstear isimle kaleme aldığı romanlar arasında en çok merak edilenlerden biri olan ve şubat 1954’te basılan ‘halk plajı’, şubat 2016’da yeniden okurların karşısında. türkçe edebiyatın devlerinden birinin kendisine has üslubunu sergileyen küçük bir hazine niteliğindeki ‘halk plajı’nın bir zamanlar ilk yayımcının garanti ettiği zevkli saatleri bugün de yaşatabilmesi beklentisiyle...
 1. kemal tahir "drama düşmüş insanın hikayesidir" diyor roman için. halk plajı, kemal tahir'in, belkide, "en acı", en dramatik romanı. elbette, diğer romanlarında da yürek burkan bir taraf var, fakat halk plajı'nda bu burukluk daha belirgin.

  karakterler, diğer romanlarındaki karakterlerle akraba gibi; her romanında bolca bulunan sübyancılar, ablacılar, zamparalar, külhanbeyleri, hırsızlar, reziller, yalancılar, orospular, pezevenkler, löpçüler bu küçük romanda da karşımızdalar.

  52 sene önce yazılmış olmasına rağmen işlediği konular bakımından hala güncelliğini koruyan, karakterleri "antika" olan, bol bol sigara dumanı kokan bu küçük kitap okunmalı. gerçi kemal tahir'in gazinodaki şarkıcıya istek şarkı yaptığı mendili bassalar kitap diye, o bile okunur ya. kısacası, okuyunuz efendim.

  ayrıca, murat meriç konu hakkında bilgilendirici, güzel bir yazı yazmış; http://vatankitap.gazetevatan.com/haber/14_numarali_luks_kabindeki_kocaman_sinek/1/24473