hans christian andersen

Kimdir?

2 nisan 1805'te bir ayakkabıcının tek oğlu olarak dünyaya geldi. 11 yaşındayken babasının ölmesi üzerine okulu bıraktı ve annesiyle birlikte temizlikçi ve çamaşırcı olarak çalışmaya başladı. 1819'da tiyatro oyuncusu olmak ümidiyle gittiği kopenhag'da başarılı olmadı ve 1828'dekopenhag üniversitesi'ne girdi.

1829'da ilk önemli yapıtı sayılan "holmen kanalından amager adasının doğu ucuna bir yürüyüş"'ü yayımladı. almanya, fransa, italya, türkiye veingiltere'ye geziler yaptı ve yolculuklarından gezi kitaplarına birçok malzeme çıkardı. oyun yazarlığındaki başarısız girişimlerinden sonra köleliğin kötülüklerini anlattığı "mulatten" (1840) ile dikkat çekti. "doğaçlamacı" (improvisatoren, 1835) ve "iki barones" (de to baronnesser, 1847) romanlarından en tanınmışlarıdır.

asıl başarısını "kibritçi kız", "küçük claus ve büyük claus" ve "güzel prenses ve bezelye" gibi masalları içeren "çocuk masalları" (1835) kitabıyla yakaladı. masallarının bazılarında iyiliğin ve güzelliğin zaferine olan iyimser bir inanç açığa vurulurken; bazıları da oldukça kötümser ve acıklıydı ve kendi yaşamından güçlü izler taşıyordu.

1872'ye kadar masal yazmayı sürdüren andersen 4 ağustos 1875'te kopenhag'da hayata veda etti.

kendine özgü masal anlatma yöntemiyle çocuk edebiyatına gerçek bir yenilik getirdi. gündelik dilin deyimlerini ve kalıplarını kullandı. masallarının çoğu türkçeye de çevrildi.

Bu başlığa bugün yorum yapılmamış.