• youreads puanı (10.00)


 1. İnsanın kanına işleyen 79 yapımı fantastik-korku filmi.
  Bu kısa filmde ki harpia'ya gelirsek;

  Harpialar, eski Yunan mitolojisinde Thaumas ile Elektra'nın üç kızını topluca belirten isimdir. Siren'lere benzeyen bu kanatlı ifritler, fırtınaların ve ölümün sembolü sayılırlardı.

  Adları Aello (Kasırga), Kelaino (Karanlık) ve Okypete (Hızlı uçan) olan Harpiaların, Zeus tarafından, geleceği büyük bir doğrulukla bildiği için (başka bir efsaneye göre de çocuğuna eziyet ettiği için) cezalandırılan Trakya'nın efsanevi kralı Phineos'un yiyip içtiklerini çalmakla görevlendirildiklerine inanılırdı. Genellikle kadın başlı, akbaba bedenli olarak canlandırılırlardı.

  Vikipedi
 2. "Bundan 40 yıl önce Cannes’da Altın Palmiye kazanan kısa film Harpya, farklı film estetiklerini bir araya getirerek yarattığı tekinsiz ve fantastik atmosferle izleyiciyi etkisi altına alıyor. Raoul Servais’nin yazıp yönettiği film, Yunan mitolojisinde Harpy olarak anılan, yarı yırtıcı kuş yarı kadın canavarlardan biriyle bir insanı karşı karşıya getiriyor. Siyah zemin üzerine farklı projeksiyon katmanları yansıtılarak tuhaf bir görsel evren yaratan film, özgün bir yarı animasyon denemesi."

  Demiş bantmag.