• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.71)
harry potter and the order of the phoenix - david yates
“harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı”nda, beşinci öğretim yılı için hogwarts’a dönen harry, büyücü camiasının büyük çoğunluğunun onun kötü lord voldemort’la karşılaştığını inkar ederek, lord voldemort’un döndüğü haberine kulak tıkamayı tercih ettiklerini görür. hogwarts’ın saygın müdürü albus dumbledore’un kendisinin konumunu zayıflatarak yerine geçmek için voldemort’un döndüğü yalanını söylediğini düşünen sihir bakanı cornelius fudge, dumbledore ve hogwarts öğrencilerinin hareketlerinden haberdar olabilmek için okula yeni bir karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni atar. ama profesör dolores umbridge’in bakanlıktan onaylı savunma büyüsü dersi onları ve tüm büyücü camiasını kendilerini tehdit eden karanlık güçlere karşı ne yazık ki savunmasız bırakır; bu yüzden, arkadaşları hermione ve ron’un teşviki üzerine, harry konuya el atar. kendilerine “dumbledore’un ordusu” adını veren küçük grupla buluşan harry, onlara karanlık güçlere karşı nasıl savunacaklarını öğreterek, bu genç ve cesur büyücüleri kendilerini bekleyen olağanüstü savaşa hazırlar.


 1. maalesef izledim bu filmi de. adı harry potter ve fantastik canavarlar serileriyle özdeşleşen david yates'in ilk çektiği film. filmle ilgili kısa yorum: keşke ölüm yadigarları yerine bu kitap ikiye bölünüp çekilseymiş. çünkü 1000 kusur sayfalık bir kitaptan uyarlanan film iki saat olunca kopuk kopuk oluyor. tüm kopukluğa ek bazı sahnelerin değiştirilmesi de fecaat.

  !---- spoiler ----!

  * harry muggle'ların yanında sihir yapmaktan mahkemelik olmuş, aşırı gözlem altında, bu şartlar altında yoldaşlık onu nasıl götürüyor? evet bildiniz, muggle'ların gözü önünde süpürgelerle thames üstünde uçarak. harry'ye takık umbridge'ın aslında salak olduğunu göstermek için mi çektiniz ne yaptınız, çünkü bu kadar bariz bir gizlilik ihlaline harry'yi asarlar, nerede kaldı okuldan atmak.

  * harry zihinbent hocası severus reisin zihnine nasıl iki derste girmeyi başarıyor? orijinalindeki gibi düşünselinde anılarını izletseydiniz olmaz mıydı?

  * finaldeki çatışma sahnesinde neden herkes dumanlar çıkara çıkara uçuyor? marvel evreninde değiliz yahu. harry potter âleminde voldemort haricinde öyle kuş gibi uçan insan yok. bir de snape son kitapta uçarak kaçmıştı okuldan ve herkes "patronundan bir şeyler kapmış olmalı" demişti. ya burada? çatışmada hemen uçuyorlar, çat öbür taraftakilerin arkasına konuyorlar... "ışınlanmayı çok güzel yansıtmışlar" demiş bazı savunanlar, halbuki ışınlanma bir saniyede pop diye ortaya çıkmaktır. melez prens'te de devam eden bu efekti ölüm yadigarları filmlerinde hatırlamıyorum. iyi ki de yok.

  * sirius black'in "avada kedavra" ile vurulması da burada eklenen bir detay. hâlbuki biz kitaplar boyunca onun her an yeniden ortaya çıkabileceğini konuşmuştuk. eğer kedavra yemiş olsa hiç böyle komplo teorileri oluşur muydu? sadece ölümle yaşamı ayıran perdeli kapıyı geçti adam.

  * sirius'un aynası, tüm ev cinleri (bu arada kreacher ayıp olmasın diye bir görülmüş ama o kadar) vs kesilmiş, ayrıca do düello kurslarını ele veren de cho olmuş. öteki kız kesilmiş yani. bunlar önemsiz detaylar olabilir ama özellikle ayna ve harry'nin aynayı kırması, sonra bulduğu bir parçasını cebine atması ve aberforth dumbledore'la iletişim kurması çok önemli bir detay. onlarsız olmaz.

  !---- spoiler ----!