1. bu muhteşem serinin, yıllardır kimseyle muhabbetini yapamamış biri olarak etkinliği başlatıyorum. serinin şimdiye kadar ki gelişimi ve ileride olabilecek gelişmeler konulara dahildir.
 2. harry potter and the cursed child rezaletinden sonra gorduk ki fantastik edebiyatin ilmek ilmek islenmis arka plani ve karakter derinligi rowling ablamiza hic ugramamis bizim abartmamizmis. yaz dizisi olarak baslayip tutunca uzerine devam senaryosu yazilan yerli yapim kivamidan oteye gidemeyecek bu serinin gelecegi. kitap ve filmlerde gozumuze sokulan karakterlerin birden "ya aslinda hermonie siyahiydi ben hicbir yerde beyazdir demedim" tarzinda degistirilebilmesi bunun canli ornegi. edebi olarak serinin gelecegi coptur ama sinema uzerinden yurur gider. fantastik canavarlar serisi oyunculuk ve kalite olarak serinin onune gecerse sasirmam.
 3. aldığım ingilizce set ile tam uyum sağlayan başlık. çok seviyorum ya garip bir huzur veriyor okumak. şu an chamber of secret a başladım. hafif gerginliği bile garip bir huzur.

  benim beklentim aslında devam kitapları ile ilgili çok fazla. serinin 11 sene öncesini ile ilgili yazılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. ama ne yalan söyleyeyim beni de üzdü son çıkan kitaplar.
 4. unutulmuş bir başlığı canlandırmaya çalışıyorum. bakalım nasıl olacak...

  harry'yi lokalize etmeye bayılıyorum nedense. bu kadar yakın tarih okumasının bıraktığı deformasyon belki. ya da abim gibi sevmenin verdiği alışkanlık:

  * hogwarts bence konya ovasında bir yerlerde. ama gizli, çok gizli. mmmm (parmak sallama)

  * harry godric's hollow yerine gündüzbey köyünden. eskişehir'den hemşerim sayılır yanisi. biri godric babanın köyü, öbürü osman gazi'nin. hermione ise alevi, ankara'da otursa da aslen tunceli'nin ovacık ilçesi nüfusundan, "dersimli" yani. hem zeki ve çalışkan (tüm alevi arkadaşlarım gibi), hem de ötekileştirilen bir grubun üyesi. ron ise aydın'dan didim'e yol aldığımız bir gün karar verdiğim üzere nazillili. neyse ki sümerbank'ta kimsesi yok(*:swh).

  * voldemort açıkça faşo. hem ırkçı hem de diğer grupları açıkça hakir görüyor, onları öldürmeyi hak sayıyor. sırtını da en zengin safkan ailelere dayamış işte, karşılığında o ailelerden askerler almış yanına. ama asıl gücü onların kandırdığı yüzlerce fakir gençten geliyor. ve ben bürokrasiye sırtını dayamış komünist görmedim hiç.

  * ve do, dev-genç gibi, thko gibi bir örgüt. gençlere, öğrencilere dayanıyor, asi, en önemlisi de faşizme(*:voldi) karşı omuz omuza diyor. eh, harry de ailesi öldürülmese en koyu ölüm yiyen olacak zengin bir aileye mensup, ama ron gibi bir kanı bozukla hermione gibi bir bulanık'ı dost alıyor, koridor reisi draco'yu değil.

  tabii bunlar dururken bir de karakter ekledim diziye, o en komiği oldu herhalde. ceyhun potter. yani harry'nin amcası. ama ceyhun dediğime bakmayın, solcu bu...
 5. ceyhun potır'a gelirsek, harry'nin amcası yani... evvela fizyoloji, sonra psikolojisi ve akıbeti:

  * harry ilk gördüğünde "babam yaşasa böyle biri olurdu" der amcası için. harry'den tek farkı, uzunca boyu, yüzündeki kırışıklıklar, çukurlaşmış soğuk ela gözler ve kaşlarının arasındaki atatürk gibi hiç geçmeyen kırışıklıktır.

  * onu ilk gören "bu adam hogwarts express'e lokomotif olacakmış herhalde" demeden edemez, çünkü ceyhun amca baca gibi sigara içer. tekel 2000 favorisidir. yetenekli bir büyücü olduğunu, mimikleriyle çakmak ve küllük büyüsü yapmasından anlarız, sigarasını asasız yakıp kül tablası yaratır kendine yani. akşam yemeğini müteakip 2-3 bardak da rakı içer, favori mezesi kavunla peynir olsa da konuklara farklı mezeler de çıkarır, çok içlenirse de teyp dinler. ruhi su, ilkay akkaya, selda bağcan favorileridir.

  * ağır ukaladır, handiyse kendini che guevara sanır, yarısı balon yarısı ağır yalan bir sürü hikâye anlatır. kah slytherinli faşistleri dövdüğünü anlatır, kah oğuz abisini voldiden nasıl kurtardığını... sık sık da gözaltında tecavüz dahil çok ağır işkencelere uğradıktan sonra psikolojisi bozulan ve mamak'ta vereme yakalanarak ölen karısını anar, sorumlulara uzun uzun küfreder. harry'ye sık sık tavsiyelerde bulunur ama her tavsiyesinde kibir sezilir. hele ki sarhoş olunca çenesi iyice düşer, gevezeliği lupin'i bile illallah ettirir.

  * harry'den gurur duyar, do anılarını anlattırıp övünür ama oğlanın ergen hezeyanlarına da sert çıkar, arada "ağzının ortasına bi koycam" "sen benim yumruğumla tanışacan ha" deyince harry kaçar. zaten amcasıyla çok kavga ettiği de yoktur, çünkü amca sürekli yoldaşlık adına almanya'da bilgi toplar. arada geldiğinde de gençlere gevezelik eder, ters laf edeni fırçalar, içkisini içer.

  * hogwarts'ı bitirince siyasal bilgiler okumuş ama bitirmeden ayrılarak solcu olmuştur amca. ilk karısıyla evlenmeleri de bu aradadır. tam da james'lerin öldürüldüğü gün o da gözaltına alınır. on yıl mamak'ta ve diğer cezaevlerinde yatar, bu arada sirius black'le de bursa cezaevinde beraber kalır, onu etraflıca dinleyip hainin o olmadığına kanaat getirir. içerden çıktıktan sonra, hogwarts savaşına kadar daha ziyade istihbari görevlerde olan ceyhun amca, savaşta eski solcu arkadaşlarıyla görev alır. öyle ki, finalde herkes birini düelloda yenerken o da bir ölüm yiyeni "bu mahir için, bu ulaş için, bu cevahir için, bu necdet için, bu behçet için" diye sectumsempralar. harry "voldiyi yensek de bu stalin kılıklı amcam var daha" diye düşünür bir an. neyse ki savaştan sonra kendisi gibi tüm ailesini kaybetmiş biriyle (andromeda tonks) evlenir, diagon yolunda bir türkü bar açar, solculuk anılarını oradaki müşterilere satmaya koyulur...