1. batman'da, 12.000 yıllık tarihi geçmişi bulunan, yakında sular altında kalacak olan, bizim de 'yok olmadan görelim' telaşıyla gittiğimiz antik kent.

  hem çok güzel, hem çok üzücü. köhne, kaderine terk edilmiş, yalnız bir görünümü var ama öyle güzel ki yine de aklını başından alıyor. tarihi iliklerine dek hissederek geziyorsun, çok etkileniyorsun ama çok da canın sıkılıyor. çünkü yok olacak. ben gördüm, çocuğum neden göremeyecek, neden her şeyi yok ediyoruz soruları bırakmıyor yakamızı.

  türkiye'de gezdiğim her muhteşem yapı biraz içimi acıtmayı başarıyor gerçi de burada epeyce sinirlendim de. bildiğiniz çöplüğe çevirmişler, her taraf ama istisnasız her taraf çöp dolu. ne hükümeti, ne vatandaşı saygılı doğaya, tarihe. canımızı sıkıyor.

  ben artık 'bizde olmasaydı nasıl olurdu' diye düşünüyorum ülkemi gezerken. mesela italya'da olsaydı burası, baraj altında bırakılmak bir yana pırıl pırıl bir hale getirilir, tüm dünyada tanıtıcı çalışmalar yapılır, akın akın turist gelirdi.

  arkeofili kinayeyle açıklamış güzelliğini, tarihi önemini.

  bir de, işe yaramayacağına emin olsam da hakkında bir imza kampanyası var.
 2. bir seyahatin en dogusuna ekledik. bakimsiz ama yeni degil bu hali. terk edileceginden degil yani. ne bir yazi ne bir muze orada oylece duruyor hasankeyf. rehber cocuklar olmadik hikayeler anlatiyor hakkinda. su aralar birkac kilometre otede tasinacaklari yeni binalar gorunuyor. yeni evleriyle ilgili sorarsaniz eger cocuklar tasinmak istemiyorlar. cok uzun seneler yasamis gibi dokuz senedir burda yasiyoruz abla diyorlar. oysa bir cocugu yeni bir evle mutlu etmek ne kadar kolay olurdu diye dusunuyorum. evdekiler memnun degil anlasilan ki onlara da yansimis. cam duvarlar koruyacakmis hasankeyfi, dalgiclar turizm icin gelecekmis, bir de teleferik yapilacakmis diyorlar. is makineleri calisiyor, gormek icin son aylar diyor turizm sayfalari ve kavruk bir oglan size insaat ustasi ile ciraginin minare yapma yarisini anlatiyor.