hasretinden prangalar eskittim - ahmed arif - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.46)
Yazar ahmed arif
hasretinden prangalar eskittim - ahmed arif
hasretinden prangalar eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. o tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu. ahmed arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de ardından 68-78 kuşaklarının memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgeliyor. kitabın bu 40. yıl özel basımıyla ahmed arif`in dizeleriyle, eski kuşaklara bir kırmızı karanfil vermek istedik. daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik. ahmed arif (1927-1991) diyarbakır doğumludur. ortaöğrenimini afyon lisesi`nde tamamladı. ankara üniversitesi dil ve tarih coğrafya fakültesi`nde felsefe eğitimi yaparken ceza yasası`nın 141. ve 142. maddelerine aykırı eylemde bulunma savıyla ilki 1950, ikincisi 1952-53 olmak üzere iki kez tutuklandığından öğrenimini tamamlama olanağı bulamadı. çeşitli ankara gazetelerinde çalıştı. şiirleri 1944-55 arasında dönemin dergilerinde yayımlandı. ilk ve tek şiir kitabı hasretinden prangalar eskittim 1968`de basıldı. günümüze kadar defalarca baskı yapan kitap, başta 68 ve 78 döneminin sosyal muhalefet hareketleri olmak üzere geniş bir okur kesimi tarafından benimsendi ve bir klasik haline geldi. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. bunca hasret leylâ erbil'eymiş, o muazzam şiirler ona yazılmış meğersem. öte yandan kendi yazdıklarını da paylaşsa iyi olurmuş. leylim leylim...

  "sabah gözlerimi sana açarım. akşam, uykularımı senden alırım. nereye, ne yana dönsem karşımda mutluluğun o harikulade başdönmesini bulurum. böyleyken gene de şükretmem halime, hergelelik, açgözlülük eder, seni üzerim. aklıma gelmezki seni usandırır, sana gına getiririm. sana dert, sana ağırlık sana sıkıntı olurum. nemsin be? sevgili, dost, yâr, arkadaş... hepsi. en çok da en ilk de leylâsın bana. bir umudum, dünya gözüm, dikili ağacımsın. uçan kuşum, akan suyumsun. seni anlatabilmek seni. ben cehennem çarklarından kurtuldum. üşüyorum kapama gözlerini..."
  mutlu